Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.32 (38) 2006. gada 16. augusts
            

Vēlas izskaust nepamatotas darbnespējas lapas

 

Lai izskaustu nepamatotu darbnespējas lapu izsniegšanu, tādējādi samazinot finansiālus zaudējumus gan valstij, gan darba devējiem, Labklājības ministrija (LM) ierosina noteikt ģimenes ārstam pienākumu pēc 60 dienu darbnespējas nosūtīt pacientu pie ārsta speciālista, kuram ir jāizvērtē, vai darbnespēja ir jāpārtrauc vai jāturpina.

Ja darbnespēja ilgst sešus mēnešus, ģimenes ārstam būs pienākums nosūtīt pacientu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisiju (VDEĀK), kura lems par invaliditātes noteikšanu cilvēkam, veicot attiecīgu atzīmi darbnespējas lapā.

Šāda LM iecere balstīta uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datu analīzi par slimības pabalstiem, kā arī uz darba devēju un Medicīniskās aprūpes un darbspēju ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcijas (MADEKKI) sniegto informāciju par darbnespējas lapu izmantošanu. Kā liecina dati, darba ņēmēji dažkārt rīkojas negodprātīgi un, izmantojot nepamatoti izsniegtās darbnespējas lapas, izvairās no darba. Turklāt šādi gadījumi kļūst arvien vairāk izplatīti un rada arvien lielākus zaudējumus gan darba devējiem, gan valstij kopumā.

Tāpat saistībā ar to, ka ceļu satiksmes negadījumos katru gadu tiek ievainots ievērojams cilvēku skaits, darbnespējas lapā paredzēts iekļaut jaunu pārejošās darbnespējas cēloni - ceļu satiksmes negadījums.

To paredz 10.augustā Valsts sekretāru sanāksmē skatītie LM izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību.

LM speciālisti uzskata, ka jauno normu ieviešana ļaus nodrošināt cilvēku ātrāku atgriešanos darba tirgū, kā arī tiks samazināts to cilvēku skaits, kuriem tiek noteikta invaliditāte. Tāpat, izskaužot nepamatotus pārejošas darbnespējas gadījumus, tiks samazināti valsts sociālās apdrošināšanas budžeta un darba devēju izdevumi.

Līdz šim darbnespējas lapu par visu darbnespējas laiku konkrētam cilvēkam ārsts vai ārsta palīgs varēja izsniegt vienpersoniski, nekonsultējoties ar citiem ārstiem speciālistiem. Nevienā no normatīvajiem aktiem arī nav precīzi noteikts, pēc cik ilga atveseļošanās posma cilvēks nosūtāms uz VDEĀK invaliditātes ekspertīzes veikšanai. Tādēļ ne visām personām, kuras ilgstoši slimo, tiek nodrošināta efektīva ārstēšana un nepieciešamā rehabilitācija.

Labklājības ministrijas informācija

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas