Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.14 (70) 2007. gada 4. aprīlis
            

Eksportpreces ir, tām vajag tikai nelielu atbalstu

Raita Karnīte, akadēmiķe:

01.JPG (16079 bytes)
 Foto: Boriss Koļesņikovs, "LV"

"Latvijas ekonomika ir ļoti elastīga. Un pagaidām arī pietiekami liberāla. Šis pārmērīgais liberālisms arī radīja situāciju, ka nauda ieplūda tur, kur bija visizdevīgāk. Jo nav izdevīgāka tirgus par nekustamo īpašumu tirgu, it īpaši brīdī, kad, pirmkārt, kredītņēmējiem nav pieredzes, otrkārt, pats tirgus ir pašā attīstības sākumā. Treškārt, cenām strauji kāpjot, no starpības var iegūt lielu ekonomisko labumu. Tas nav nekas neparasts. Taču šim brīdim, kad nauda ienāks, bija jāsagatavojas. Nav tā, ka tas notika negaidīti. Valdība to zināja. Eiropas institūcijas brīdināja: jums būs problēmas ar makroekonomiku, tikko sāks ienākt struktūrfondi. Un struktūrfondu nauda ir salīdzinoši niecīga pret to, kas ienāca ar banku kredītiem.

Diemžēl mums trūkst eksportpreci ražojošas ekonomikas. Šie virzieni var būt tiklab rūpniecība, kā arī pakalpojumi. Taču negribam tos ne redzēt, ne atzīt. Būtu nepieciešams tikai neliels atbalsts. Piemēram, tā ir izglītība. Eksportprece ir arī medicīnas pakalpojumi (ne tikai ģīmja uzlabošana vai kaut kā pielikšana klāt vai liekā noņemšana), bet nopietnas ķirurģiskās operācijas. Mēs gribam lietot augstas tehnoloģijas veselības aprūpē, bet nevaram atļauties, jo tas ir pārāk dārgi. Un prasām naudu valdībai, kaut gan tas ir ļoti produktīvs eksporta pakalpojumu ražojošs sektors. Tāpat kā zinātniskā pētniecība, juridiskie pakalpojumi, banku pakalpojumi. Katram no šiem sektoriem ir jābūt struktūrpolitikai. Jo situācija šajos gados ir bijusi ideāla, bet mēs diemžēl esam atdevuši naudu iekārtu uzturēšanai, kaut gan šīs iekārtas būtu varējušas lieliski sevi uzturēt pašas, izveidojot šo sektoru par eksportražojošu pakalpojumu.

Neuzskatiet mani par sociālisti, es tāda neesmu. Taču uzskatu, ka Latvijā liela kļūda ir tā, ka mums ir iestāstījuši: tirgus - tas ir viss. Tā nav nevienā valstī. Valstīs izpētes ceļā izdibina, kurš sektors būtu iespējams, un tad mērķtiecīgi šo sektoru arī atbalsta. Naudu vajag novirzīt tur, kur tā ražo vairāk naudas."

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas