Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.22 (78) 2007. gada 30. maijs
            

Strauji samazinās interese par darbu

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju strādā tikai atalgojuma dēļ. Tā secinājusi pētījumu kompānija "Data Serviss", veicot Latvijā pirmo tik vērienīgo aptauju, lai noskaidrotu daudzu strādājošo apmierinātību ar darbu un ieinteresētību tajā. Kopumā pētījumā, kas norisinājās no 2006. gada marta līdz 2007.gada februārim, piedalījās vairāk nekā 2000 respondentu.

Pētījuma rezultāti liecina, ka samazinās to cilvēku skaits, kuri lepojas ar strādāšanu savā uzņēmumā un kuri izprot, kā tieši viņi var palīdzēt sasniegt uzņēmuma mērķus.

Eksperti uzskata, ka situācija mūsu valstī atalgojuma ziņā uzlabojas. Arvien vairāk strādājošo atzīst, ka viņi ir apmierināti ar to, kā uzņēmums novērtē viņu darbu. Tajā pašā laikā strauji samazinās to strādājošo skaits, kuri uzskata, ka viņu darbs ir aizraujošs. Tas liek secināt, ka daudzi izvēlas strādāt tikai materiālo labumu dēļ.

Pētījuma laikā daudzi respondenti atzina, ka viņus konkrētais darbs neinteresē, jo tas nav saistīts ar jomu, kurā viņi ir savulaik ieguvuši izglītību. 52% konkrētajā darbavietā strādā tikai tāpēc, ka ir iespējams vairāk nopelnīt.

"Strādājot tikai algas dēļ, darbinieku atdeve veicamajam ir neliela, un attiecīga ir arī uzņēmuma produktivitāte. Mazinoties produktivitātei, uzņēmums ilgtermiņā nespēs konkurēt tirgū ar ārzemju vai pašmāju spēlētājiem. Tas būs spiests samazināt darbinieku skaitu vai algas, lai atgūtu produktivitātes rādītājus. Tomēr pie esošā algu kāpuma un darbinieku trūkuma tāds solis līdzinās bankrota sākumam", informē Socioloģisko pētījumu kompānijas "Data Serviss" valdes priekšsēdētājs Gatis Bolinskis. Kā šādus pētījuma rezultātus komentē eksperti? "Mūsdienās darba tirgū ir izveidojusies paradigmas asimetrija, kad darbiniekam ir nodrošināta laba darba vide un augsts atalgojuma līmenis, taču pretī tiek gaidīts augsts potenciāla līmenis. Taču sena patiesība vēsta, ka ne visu var nopirkt par naudu. Potenciāls darbiniekos ir jāattīsta, un vislabāk tas izdodas, ja darbinieki ir motivēti," uzskata Rīgas Tehniskās universitātes docente Laila Girsova.

KV informācija

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas