Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.35 (91) 2007. gada 29. augusts
            

Tekstils no sudraba un dzintara


Inga Ļašenko
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

Ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūta vadošo speciālisti Dr.ing.sc. Ingu Ļašenko tikāmies pirms gada. Pagājušajā vasarā "Komersanta Vēstnesī" stāstījām par viņas izgudrojumu, kurš ar biedrības "Connect Latvia" starpniecību tika prezentēts tā dēvētajā tramplīna pasākumā. Tajā projekta autors pieaicinātiem ekspertiem sniedz jaunā produkta prezentāciju, lai ieinteresētu privātos investorus jeb biznesa eņģeļus tā virzīšanā pa komercializācijas ceļu.

Projekta piedāvājums bija šāds: vīriešu un sieviešu zeķes ar ieaustu, īpaši apstrādātu sudraba diegu. Šādas zeķes saglabā siltumu, izkliedē sviedrus, novērš baktēriju rašanos, profilaktiski aizsargā kājas no vēnu slimībām. Līdztekus šiem, plašam patērētāju lokam paredzētajiem izstrādājumiem, projektā tika iekļauta otra zeķu grupa: ar ārstniecisku efektu, kas palīdz novērst vēnu varikozi un citas kaites. Lai palaistu šo izstrādājumu paraugražošanu, bija vajadzīgas investīcijas teju pusmiljona latu apjomā.

Solījumi pārtapuši īstenībā

Eksperti par izgudrojumu izrādīja interesi, pat izteica dažus solījumus sniegt palīdzību biznesa plāna izstrādē un mārketinga veidošanā - tāda bija pērnās vasaras labā, bet visai aptuvenā ziņa. Gada garumā par I.Ļašenko izgudrojumu, vadoties no publikācijām un prezentācijām zinātniskajās konferencēs dažādās valstīs, ieinteresējās pasaulē pazīstamas modes dizaina kompānijas, un viņa saņēma vairākus sadarbības piedāvājumus. Taču sadarbību iespējams uzsākt vien tad, ja izgudrojums pārtapis rūpnieciskos paraugos un izstrādāts masveida ražošanas modelis.

Publicitāte vajadzīga, lai jaunos pētījumu virzienus popularizētu pasaulē, spodrinātu pētnieka reputāciju, taču vienlaikus tai ir arī ēnas puse - zinātniece jau ir atklājusi dažus mēģinājumus citviet pasaulē radīt līdzīgus izstrādājumus, vadoties pēc viņas piesardzīgajām atklāsmēm. "Ar medicīnisko tekstilu, izmantojot sudraba diegu, nodarbojas diezgan daudzi izgudrotāji, un labi speciālisti spēj izdomāt, kā īstenot neizpaustos tehnoloģiskos posmus," stāsta I.Ļašenko.

Taču pagaidām viņas darba īpašos sasniegumus, piemēram, sudraba diega pagarināto ārstniecības efektu, nav izdevies nokopēt, turklāt to tagad aizsargā pasaules patents PTC. Taču viņa arī piebilst, ka vilcināties patiešām nedrīkst un ražošanas process jāsakārto iespējami ātrāk. Un šajā virzienā jau patiešām daudz ir paveikts.

Pirmkārt, ar biznesā ieinteresēta partnera finansiālu atbalstu un pamatīgu darbu, izturot divu ekspertu komisiju vērtējumus Briselē un Minhenē, iegūts minētais patents. Inga bija viena no diviem pētniekiem Latvijā, kam tas pērn piešķirts.

Otrkārt, viņai tagad RTU Biomateriālu inovācijas un attīstības centrā, kas tika atklāts pērnā gada nogalē, ir sava laboratorija. Tajā, iespējams septembrī, tiks uzstādīta daudzfunkcionāla Itālijā ražota zeķu aušanas iekārta, ar kuru varēs inovatīvās izstrādnes gan pārbaudīt, gan veidot rūpnieciski izgatavojamu produkciju, masveida ražošanai sagatavojot tehnoloģiskās kartes. Šo vairāk nekā 30 tūkstošus eiro vērto iekārtu iegādājas RTU, sedzot 40% izmaksu, bet atlikušo daļu I.Ļašenko spējusi līdzfinansēt no lietišķajiem pētījumiem atvēlētā valsts atbalsta.

Treškārt, ar zeķu ražotni SIA "Aurora Baltika" noslēgts līgums par pirmo "sudraba zeķu" partiju izgatavošanu pārdošanai, tādējādi iegūstot līdzekļus projekta tālākai izvēršanai. Jau briest arī idejas par sadarbību ar starptautiskām biotekstila ražošanas un tekstila dizaina kompānijām.

Pašlaik tēriņus saistībā ar jauno produktu palaišanu ražošanā - materiālu iegādi, paraugu izgatavošanu un pirmo partiju izgatavošanu -, kā arī mārketinga pasākumiem uzņēmies investors - SIA "Nordinvent", kas I.Ļašenko izgudrojumiem saskatījis nākotni starptautiskā tirgū.

Kairā dzimusi ideja par dzintaru

I.Ļašenko uz tikšanos atnesusi pārsteigumu - rūpīgi iesaiņotus tekstila paraugus, kas darināti no īpaša, tagad jau ar dzintaru apstrādāta, diega. Mazs, apbrīnojami skaists, patiešām dzintara krāsā vizošs auduma gabaliņš. Zeķes fragments un vēl daži izstrādājumi, ko nākotnē varēs izmantot Biomateriālu inovācijas un attīstības centrs. Paraugi ir ļoti skaisti, taču tam īstenībā ir otršķirīga nozīme - galvenās ir šo materiālu medicīniskās īpašības, no kurām raksturīgākā ir antitrombu efekts.

Ideja par biotekstila ražošanu I.Ļašenko radās Kairā. Pirms došanās uz zinātnisko konferenci viņa laikus pieteica apmeklējumu arī šīs pilsētas zinātniskajā bibliotēkā, jo zināja, ka tur atrodamas darbam vērtīgas publikācijas. Tā viņa gandrīz nejauši uzgāja rakstu par dzintara dziednieciskajām īpašībām un saprata, ka jāmēģina tās izmantot, veidojot diegus ar dzintara apvalku un tālāk no tiem aužot derīgus izstrādājumus.

Šis process ir bijis visai sarežģīts un prasījis gan daudz pacietības, gan zināšanu. Jaunie izstrādājumi tapuši sadarbībā ar Cietvielu fizikas institūta un Mehānikas institūta zinātniekiem. Bet jau tagad skaidrs, ka tiem paredzama liela nākotne.

Tā nu Rīgas Tehniskās universitātes paspārnē top vērtīgi inovatīvi produkti, īstas "zelta oliņas", tikai šoreiz apvītas ar sudraba un dzintara diegu.

Mudīte Luksa, "KV"

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas