Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.46 (102) 2007. gada 14. novembris
            

Aiciniet darba vietā ēnas

 

10.JPG (15179 bytes)Šā gada 6.decembrī uzņēmēju, ārstu, ekonomistu un pat Valsts prezidenta darba diena atšķirsies no citām. Ja viņi būs pieteikušies "Junior Achievement-Latvija" rīkotajai Ēnu dienai, dažas stundas ikdienas darbos viņus pavadīs "ēnas" - skolēni, kuru mērķis ir iepazīt interesējošās profesijas specifiku.

Ēnu diena ir visā pasaulē atsaucību guvusi tradīcija - tā ir skolēnu profesionālajai orientācijai veltīta diena. Tās laikā skolēni dodas iepazīt dažādas darba vietas un pārbaudīt savas nākotnes profesijas izvēli.

Latvijā ēnu diena notiks jau astoto reizi. "Junior Achievement-Latvija" izpilddirektore Laila Kundziņa stāsta, ka pagājušajā gadā tajā piedalījās ap 10 000 skolēnu. Gan skolēnu, gan uzņēmumu pieteikšanās šā mācību gada Ēnu dienai notiek tiešsaistē - mājaslapā www.enudiena.lv.

Mājaslapā var arī aplūkot uzņēmumus, valsts un nevalstiskās organizācijas, kuras jau pieteikušās. Viens no pirmajiem Ēnu dienas vakances devējiem ir Valsts prezidents Valdis Zatlers. Viņš, tāpat kā citi ēnu devēji, skolēnus izvēlēsies pēc viņu iesūtītajiem pieteikumiem un motivācijas. Valsts prezidenta padomniece juridiskajos jautājumos Inese Lībiņa-Egnere stāsta, ka prezidents labprāt gaidīs pieteikumus ne tikai no Rīgas skolēniem, bet arī no reģioniem. Arī "Junior Achievement-Latvija" sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Kuzmina norāda, ka viens no Ēnu dienas mērķiem ir iesaistīt tieši mazpilsētu un lauku darba devējus un jauniešus.

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle uzsver, ka Latvija ir viena no pirmajām valstīm pasaulē pēc augstākās izglītības iestādēs studējošo skaita, taču šis sasniegums neatainojas darba tirgū - jaunieši beidz augstskolas un dodas uz ārzemēm. Viņi studijās iegulda investīcijas, piemēram, bankā ņem studentu kredītu. Bet, lai studijām būtu rezultāts, jaunietim jāsaprot, kāda profesija viņam būtu piemērota.

 

No darbinieka gaida 4A

E.Egle uzskata, ka Ēnu diena cilvēkiem jau agrā vecumā nodrošina iespēju saprast, kura ir viņu nākotnes profesija, ko no darbinieka gaida darba devējs. Viņa skaidro, ka uzņēmēji no skolēniem un darbiniekiem, pirmkārt, gaida atvērtību jaunām iespējām, darba uzdevumiem un funkcijām. Otrkārt, atbildību par darba pienākumiem. Trešā vēlamā darbinieka īpašība ir aktivitāte, kas ietver arī darbinieka gatavību strādāt komandā. "Jaunās tendences darba tirgū lauž tradicionālos priekšstatus par hierarhiju darbavietā, kad ir viens vadītājs un pārējie strādā viņa pakļautībā," skaidro E.Egle. Šobrīd arvien izplatītāks kļūst modelis, kad projekta vadītājs strādā grupā ar citiem kolēģiem. Ceturto vēlamo darbinieka īpašību - atbilstību izvēlētajam darbam - var palīdzēt noskaidrot arī Ēnu diena. "Daudzi cilvēki strādā darbu, par kuru nejūt gandarījumu, jo viņi iepriekš nav novērtējuši savu atbilstību šai profesijai," skaidro E.Egle.

 

Kāds labums uzņēmējam?

Arī "SEB Unibanka" ir viens no Ēnu dienu dalībniekiem. Bankas finanšu direktore Ieva Tetere norāda, ka uzņēmums šādi sevi var pozicionēt kā sociāli atbildīgu uzņēmumu. "Tas darba devējiem ir jauns piedzīvojums - ielaist darba ikdienā jaunu un zinātkāru cilvēku," saka I.Tetere. Tomēr viņa uzskata, ka Ēnu dienas arī dod lielākas iespējas vēlāk atrast darbiniekus. Galvenā uzņēmēja motivācija piedalīties ir atgriezeniskā saite, kas atmaksāsies ilgtermiņā, piemēram, ar jauniem klientiem vai darbiniekiem.

E.Egle uzskata, ka Latvijā kopumā ir vāji attīstīta karjeras izglītība un profesionālā orientācija. Sekas ir jūtamas arī darba tirgū - jaunietis, beidzis vidusskolu, īsti nezina, kurp doties mācīties, ko strādāt. E.Egle skaidro, ka nākamajā gadā tiks dibināts Darba tirgus pētniecības institūts, kas pārredzēs nozaru attīstību un norādīs, kādi speciālisti valstij ir nepieciešami.

Arī tad, ja, pavadījis dienu uzņēmumā, skolēns saprot, ka viņš nevēlas kļūt, piemēram, par grāmatvedi, viņš par šī uzņēmuma izaugsmi, iespējām var pastāstīt saviem draugiem, ģimenei un pārējiem. Piesakot ēnas devēja vakanci, uzņēmējs var arī piedāvāt interesantas, bet mazāk zināmas profesijas. Varbūt izrādīsies, ka kādam jaunietim tieši šī profesija interesē.

 

Vingrināšanās dzīvei

L.Kundziņa norāda, ka Ēnu dienas jauniešus palīdz arī sagatavot darba dzīvei, piemēram, pašiem skolēniem internetā ir jāpiesakās vakancēm, jāraksta pieteikuma vēstule u.c. Tā vairs nav skola, kad ir iespēja izlabot atzīmi, bet gan reāls darba tirgus, kur pastāv konkurence uz ēnotāja vakanci.

Martā ēnu dienas notiek arī Latvijas Universitātē. Jaunieši, kas iepazinuši konkrētu profesiju, var uzzināt, kā to apgūst augstākajā mācību iestādē.

Klinta Ločmele, "KV"


 

UZZIŅAI

Ieteikumi uzņēmējiem, lai Ēnu diena būtu veiksmīga:

sagatavojiet īsu informāciju par savu uzņēmumu vai profesiju - darbības nozare, galvenie rādītāji, sasniegumi, nākotnes plāni utt.; 

sagaidiet skolēnu un sniedziet īsu prezentāciju, iepazīstiniet viņu ar kolēģiem, organizējiet nelielu ekskursiju vai demonstrējiet videoierakstu par uzņēmumu; 

atbildiet uz skolēna jautājumiem, izskaidrojot sava darba dienas ritmu; 

parādiet, kā veicat kādu no saviem ikdienas pienākumiem, vai iesaistiet pašu skolēnu kā palīgu u. c.

Avots: www.enudiena.lv

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas