Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.16 (123) 2008. gada 16. aprīlis
            

  Praktiski padomi | Pavasara tīrīšana uzņēmumā

Kā atbrīvoties no elektroprecēm
Klinta Ločmele, "KV"


Pavasaris nāk ar tīrīšanas talkām – izmest veco un lieko pošas gan mājsaimniecībās, gan uzņēmumos. Lai nepiegružotu mežus un grāvmales, "Komersanta Vēstnesis" skaidro, kā atbrīvoties no veca printera vai noputējuša faksa aparāta videi saudzīgā veidā.AS "Latvijas Zaļais punkts" (LZP) valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs ir novērojis, ka gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi un iestādes pamazām atbrīvojas no nolietoto elektropreču un dienasgaismas spuldžu krājumiem un tos vairs neveido. To esot sekmējusi informētība par nolietoto elektropreču nodošanas vajadzību, kā arī pieejamā infrastruktūra - pieņemšanas punktu tīkls, iespēja pasūtīt elektropreču izvešanu tieši no mājām vai biroja, kā arī t.s. reversās loģistikas pakalpojums, kad, piegādājot jauniegādātu elektropreci, vecā utilizācijai tiek pieņemta bez maksas. "Uzņēmēji arī negrib un nevar atļauties ar veciem krāmiem aizkraut ražošanai un tirdzniecībai paredzētās telpas," norāda M.Simanovičs.

Uzņēmumi un iestādes visbiežāk nodod biroja tehniku - datorus, monitorus, faksa aparātus, kopētājus un dienasgaismas spuldzes. Savukārt iedzīvotāji - televizorus, ledusskapjus un putekļsūcējus.

 

Preču pieņemšana - bez maksas

Uzņēmējs no vecām elektroniskajām un elektriskajām iekārtām (EEI) var atbrīvoties divos veidos. Pirmkārt, tās var nodot īpašos pieņemšanas punktos, kuros tiek nodrošināta pieņemšana un uzglabāšana, bet atvešanu organizē pats uzņēmums. Sadarbībā ar LZP 35 Latvijas pilsētās darbojas 55 šādi punkti (to adreses, kontakttālruņi un darba laiki apskatāmi www.zalais.lv). Lielākā daļa šo punktu ir atvērti darbdienās; ir punkti, kas strādā arī sestdienās, savukārt "L&T" elektropreču pieņemšanas punkts Rīgā, Vietalvas ielā 5, darbojas no plkst. 6 rītā līdz 23 vakarā, turklāt arī nedēļas nogalēs, norāda M.Simanovičs. "Nolietoto mājsaimniecības elektropreču vai tādu elektropreču, kas pēc rakstura un apjoma ir pielīdzināmas mājsaimniecības elektroprecēm, pieņemšana ir bezmaksas pakalpojums kā iedzīvotājiem, tā uzņēmējiem. Tas nozīmē, ka viens ledusskapis, televizors un videomagnetofons elektropreču pieņemšanas punktā arī no uzņēmuma tiks pieņems bez maksas. Savukārt uzņēmumam, kurš uz pieņemšanas punktu nogādās zobārstniecības krēslu un septiņus televizorus, nāksies maksāt par to pieņemšanu, jo zobārsta krēsls nav mājsaimniecības elektroprece pēc preču rakstura, bet septiņi televizori nav pielīdzināmi mājsaimniecības elektroprecēm pēc apjoma. Elektropreču pieņemšanas maksa Latvijā ir aptuveni Ls 250 par tonnu," skaidro M.Simanovičs.

Otrkārt, EEI var tikt savāktas pēc izsaukuma. EEI savākšana pēc izsaukuma parasti ir maksas pakalpojums kā iedzīvotājiem, tā uzņēmumiem, jo jānorēķinās ir par atkritumu nonešanu un transportēšanu. Šāda pakalpojuma cena ir aptuveni septiņi līdz divpadsmit latu, un tādu piedāvā praktiski visi lielākie atkritumu apsaimniekotāji Rīgā un arī ārpus tās.

M.Simanovičs uzsver, ka uzņēmumiem, kuri noslēguši sadarbības līgumu ar LZP par elektropreču apsaimniekošanu, tiek nodrošināta bezmaksas elektropreču savākšana. Ik rudeni arī tiek organizēta akcija, kuras primārais mērķis ir pievērst uzmanību nolietoto elektropreču pārstrādes nepieciešamībai, taču akcijas laikā no jebkura uzņēmuma un iestādes bez maksas tiek savākti arī elektropreču atkritumi.

Bezmaksas nolietoto elektropreču izvešanu nodrošina arī LZP līgumpartneris - sadzīves tehnikas un elektronikas preču mazumtirdzniecības tīkls "Topo Centrs", kas praktizē reversās loģistikas modeli. Tā ietvaros klientiem tiek nodrošināta bezmaksas preču piegāde visā Latvijā un sadzīves tehnikas utilizācija - tas nozīmē, ka ikviens uzņēmuma klients apmaiņā pret iegādāto jauno tehniku tirgotājam var nodot neierobežotu daudzumu nolietotās tehnikas.

 

Papīru - uz Līgatni

Kas jādara uzņēmumam, kas vēlas sākt papīra šķirošanu, bet nezina, kā šis process reāli notiek? M.Simanovičs uzņēmējiem vispirms iesaka atbildēt uz kādu ļoti svarīgu jautājumu - ko viņi plāno iesākt ar savākto papīru? Viņš skaidro: "Ir jāvienojas ar atkritumu savākšanas uzņēmumu par prasībām uzkrātajam papīram, izvešanas grafiku un citiem nosacījumiem. Šobrīd uzņēmumiem ir laba iespēja iesaistīties Līgatnes papīrfabrikas makulatūras vākšanas projektā, uzkrājot biroja papīru un informējot par to Līgatnes papīrfabriku, kura atbrauks tam pakaļ."

 

 MOTIVĒT VAR TIKAI AR EKONOMISKIEM LĪDZEKĻIEM

ANDRIS OSIPOVS, SIA "Latvijas Iepakojuma sertifikācijas centrs" Uzskaites un sertificēšanas nodaļas vadītājs:

"Lai gan ir izveidoti nolietoto EEI pieņemšanas punkti, tomēr tie nav pietiekami izreklamēti un to darba laiks bieži ir ļoti neizdevīgs. Piemēram, pie lielveikaliem "Mols" un "Spice" pieņemšanas punkti strādā tikai dažas stundas nedēļā, turklāt darba laikā. Domāju, ka laukos par pieņemšanas punktiem informācijas ir vēl mazāk. EEI nodošana laukos reāli ir iespējama tikai akciju laikā, un pieņemšanas punktus ir grūti atrast, jo parasti līgumi par pieņemšanu ir noslēgti ar maziem kantoriem un bieži pat nav norādes vai citas pieņemšanas punkta atpazīšanas zīmes.

Piekrītu, ka uzņēmējam vest nolietotu printeri uz pieņemšanas punktu 60 km attālumā nav ekonomiski izdevīgi, bet uzņēmumiem tomēr ir jārūpējas par atkritumiem pašiem vai arī jāslēdz līgumi ar apsaimniekošanas organizācijām par atkritumu izvešanu.

Ja uzņēmumā pavasara tīrīšanās laikā ir sakrājušies daudz un dažādi atkritumi – izlietotais papīrs, dienasgaismas spuldzes utt. – par to izvešanu vispirms ieteiktu interesēties apsaimniekošanas sabiedrībā, ar kuru ir noslēgts līgums par videi kaitīgo preču vai iepakojuma apsaimniekošanu, jo apsaimniekotājs bieži pats organizē atkritumu izvešanu. Ja būs daudz, piemēram, kartona vai koka palešu, uzņēmumam tos izvedīs bez maksas vai pat piemaksās.

Protams, ir diezgan grūti sevi motivēt rīkoties tāda vispārīga mērķa vārdā kā, piemēram, "glābt pasauli" vai "saudzēt dabu". Uzskatu, ka uzņēmējus motivēt var tikai ekonomiski, piemēram, piedāvājot nodokļa atlaides."
 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas