Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.46 (153) 2008. gada 12. novembris
            

  Praktiski padomi | Kā aizsargāties pret krāpniecību

Maksājumu karšu drošība – jūsu un bankas rokās
Klinta Ločmele, "KV"


Modernajām tehnoloģijām ir arī ēnas puse. Internetā ir iespējams nopirkt gandrīz visu. Diemžēl – pat informāciju par kādu maksājumu karti. Dažkārt krāpnieku shēma ir diezgan vienkārša – viņi mēģina to izdarīt, ierakstot interneta meklētājā vārdus "cards buy dumps", un tiek piedāvāts saraksts ar lapām, kurās iespējams iegādāties bankas karšu celiņu informāciju – stāsta datu apstrādes uzņēmuma "First Data" izpilddirektore Baltijā un Ziemeļvalstīs ZANDA BRĪVULE-JANSONE.Noziedzība ar norēķinu kartēm ir specifisks rūpals nolūkā pelnīt naudu. Visbiežāk ir sastopami trīs veidu noziegumi ar banku norēķinu kartēm. Pirmkārt. Darījumi internetā, kad krāpnieki iegādājas vai paši iegūst reālo karšu numurus un paroles un tad internetā veic dažādus pirkumus. Šāda veida noziegumus atklāt ir visgrūtāk, jo bieži vien kartes īpašnieks nezina, ka viņa kartes dati ir nonākuši krāpnieku rokās.

Otrkārt. Skaidras naudas izņemšana no bankomātiem ar kompromitētiem karšu datiem - ar tā saukto balto plastiku. Pie bankomātiem kāds mūsu maksājumu kartes datus var arī nokopēt. Par skimmingu dēvē pie bankomāta nelegāli pievienotas ierīces, kuras nolasa maksājumu kartes datus. Piemēram, ārzemēs ir atklāts šāds nelikumīgas rīcības piemērs: pie bankomāta ir piestiprināta bukletu kastīte, bet tās sānā ir iebūvēta neliela videokamera, kas nolasa maksājumu kartes PIN kodu.

Treškārt. Krāpnieciski darījumi ar viltotām maksājumu kartēm, norēķinoties tirdzniecības vietās. Z.Brīvule-Jansone skaidro, ka šis krāpniecības veids pamazām zaudē savu nozīmīgumu, jo krāpniekiem ir vislielākais risks tikt pieķertiem. "Mēģināt šādu maksājumu karti lietot tirdzniecības vietā vai bankomātā nozīmē gandrīz to pašu, ko aizsūtīt savu fotogrāfiju uz policiju ar parakstu - lūdzu, šeit es esmu. Mazliet nomaskējies, bet gan jau jūs mani atradīsiet," pajoko speciāliste. Preses konferencē demonstrētajās fotogrāfijās, kas ņemtas no policijas arhīva, redzams, kā krāpnieki fiksēti brīdī, kad viņi ar kompromitētiem karšu datiem izņem naudu no bankomāta. Lai gan slēpušies aiz saulesbrillēm, biezām cepurēm un līdz acīm aizvilktiem jakas rāvējslēdzējiem, šie noziedznieki jau esot atklāti. Par dažādām nelikumīgām darbībām saistībā ar norēķinu kartēm draud kriminālatbildība - brīvības atņemšana līdz 15 gadiem.

Noziegumu statistika par 2007.gadu liecina, ka pērn par nelikumīgiem darījumiem internetā, karšu viltošanu, naudas izņemšanu, pirkumiem ar viltotām kartēm un citām nelikumīgām darbībām Latvijā aizturētas 27 personas. Daļa no tām - jaunieši, kas dzimuši, piemēram, 1989.gadā. Z.Brīvule-Jansone atzīst: aizturētās personas parasti nav nozieguma plānotāji, bet tikai īstenotāji, kam vēlāk jāizcieš sods. Šogad par līdzīga veida noziegumiem aizturētas 18 personas.

Speciāliste iesaka atcerēties, ka nelikumīga ir arī vīra vai sievas maksājumu kartes lietošana. Veikala pārdevējam var rasties aizdomas, kāpēc vīrietis norēķinās ar karti, kas reģistrēta uz sievietes vārda.

 

 UZZIŅAI
Kā krāpniecības gadījumā jārīkojas tirgotājam
Parādās kods uz POS termināļa kvīts vai kases sistēmas ekrāna 07, 33–38, 43, vai arī tas sastāv no trim cipariem, no kuriem pirmais cipars ir 2xx. Papildus šim kodam parādās uzraksts "ATŅEMT KARTI". Rīkojumu "atņemt karti" tirgotājs saņem arī telefoniski, veicot "KODS 10" zvanu.

>>>

Ieteikumi krāpniecības ar maksājumu kartēm novēršanai:
Veiciet pirkumus internetā tikai pie tirgotājiem ar pārbaudītu reputāciju, ņemot vērā draugu ieteikumus un at­sauces saziņas līdzekļos. Tirgotāji ar labu reputāciju savu uzņēmumu mājaslapās sniedz detalizētu informāciju par datu pārraidi un glabāšanu, kā arī konfidencialitātes politiku.
Pirms veiciet darījumus internetā, pārbaudiet tīmekļa adreses drošību! Par tīkla servera drošības pakāpi liecina adrese, kas sākas ar https:// (burts "s", saīsinājums angļu vārdam "secure" (drošs), norāda uz drošu adreses izmantošanu.
>>>
 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas