Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.46 (153) 2008. gada 12. novembris
            

  Ziņas īsumā | Latvijā un pasaulē

ECB un Anglijas Banka samazina aizdevumu bāzes likmes


Eiropas Centrālā banka (ECB) un Anglijas Banka pagājušo ceturtdien samazināja aizdevumu bāzes likmes, ziņo BNS/AFP.

Anglijas Banka samazināja aizdevumu bāzes likmi par 1,5% (līdz 3%) cerībā, ka procentu likmju pazemināšana aizkavēs recesiju. Drīz pēc tam ECB samazināja aizdevumu bāzes likmi par 0,5% (līdz 3,25%).

"Nordea Bank Finland" (Nordea) Latvijas filiāles Resursu piesaistes departamenta vadītāja Ivita Asare BNS atzina, ka ECB lēmums samazināt eiro bāzes procentu likmi par 50 bāzes punktiem - no 3,75% līdz 3,25% - ir atbilde eirozonas ekonomiskās izaugsmes kritumam un inflācijas briesmu izzušanai.

"Kopš pēdējās ECB sanāksmes 2.oktobrī finanšu pasaule ir pārdzīvojusi jaunus satricinājumus, tāpēc arī ECB lēmums otro reizi samazināt eiro bāzes procentu likmi mazāk nekā mēneša laikā tirgus dalībniekiem nebija nekāds pārsteigums un atbilst eirozonas sagaidāmajam ekonomikas veselības stāvoklim," sacīja I.Asare.

Eirozonas ekonomikas dati (mazumtirdzniecības apgrozījums septembrī samazinājās par 0,2%, ekonomikas izaugsme trešajā ceturksnī - par 0,3%, oktobra iepirkumu menedžeru indekss parādīja privātā sektora ražošanas apjomu straujāko kritumu kopš eiro ieviešanas 1999.gadā) parādīja, ka ECB varot droši ķerties pie sava monetārās politikas centrālā instrumenta - procentu likmju politikas, jo inflācijas pieaugšanas draudi ir izzuduši, bet negatīva ekonomikas izaugsme arī ceturtajā ceturksnī būs realitāte.

"Papildu sliktajiem ekonomikas datiem problēmas padziļina arī ieilgusī banku savstarpējās neuzticības krīze un banku izmaiņas kredītpolitikā. Neskatoties uz visiem ECB likviditātes stimulēšanas pasākumiem un valdību paziņojumiem par banku glābšanas plāniem, bankas joprojām negribīgi aizdod viena otrai resursus, un triju mēnešu EURIBOR likme joprojām par aptuveni 1% pārsniedz eiro bāzes procentu likmi," teica I.Asare.

Par turpmāku procentu likmju pazemināšanu nākotnē tomēr varētu liecināt ECB vadītāja atzinumi, ka eirozonas ekonomikas izaugsme pavājinās, patēriņš samazinās un naudas aizņemšanās ir sadārdzinājusies, un, kas ir pats svarīgākais, - ECB sagaida, ka nākamgad inflācija sasniegs ECB mērķa līmeni 2% robežās. Daudzi analītiķi sagaida, ka eiro bāzes likme varētu sasniegt pat 2,5% līmeni 2009.gada vidū.

"Latvijas iedzīvotājiem tas viss nozīmē lētākus eiro kredītus nākotnē, un tas ir ļoti svarīgi, ja ņem vērā, ka Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi ir aizņēmušies vairāk nekā 16 miljardus eiro," sacīja I.Asare un uzsvēra, ka vēl svarīgāk ir, lai pasaulē atgriežas uzticība finanšu iestādēm, lai atgriežas stabilitāte un samazinās riski, kas tad arī samazinās naudas cenu.

 

 6 mēnešu EURIBOR

2007.gada novembris – 2008.gada novembris (katra mēneša 7.datumā)

2007.gads

Likme, %

Novembris

4,597

Decembris

4,839

2008.gads

 

Janvāris

4,650

Februāris

4,348

Marts

4,494

Aprīlis

4,747

Maijs

4,879

Jūnijs

5,113

Jūlijs

5,144

Augusts

5,167

Septembris

5,171

Oktobris

5,435

Novembris

4,544

Avots: www.bank.lv

 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas