Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.2 (8) 2006. gada 11. janvāris
            

Smalkā burvība pēc ikdienas

10.JPG (13728 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

Šis būs tāds mazliet neticams, bet patiess stāstiņš par to, kā divas apburošas mājsaimnieces nu ir kļuvušas par biznesa sievietēm. Un arī par to, ka šķirtu laulāto starpā mēdz būt ne tikai nežēlīga un sīksta mantas dalīšana, par ko tik bieži dzirdam un lasām, bet arī rūpe par bijušā līdzgaitnieka darbu un nākotni.

Brīnums tumšā rudens vakarā

Ir tādi lētāku pārtikas preču veikali, kas vairāk līdzinās noliktavām. Turp ļaudis patiešām dodas tikai nopirkt pašas nepieciešamākās lietas, pēc iespējas ātrāk manoties ar visu iegādāto tikt laukā un prom. Viena šāda tirgotava funkcionē arī Rīgā, Biķernieku ielā. Kā daždien citur tādās vietās, plašās ieejas otrā galā nīkuļoja video kasešu pārdotava. Godīgi sakot, varbūt tikai dažs pamanīja, ka tā klusi izbeigusi savu eksistenci un šis gals vispār slēgts.

Un tad - vienā tumšā un lietainā novembra vakarā izrādījās, ka plašas durvis ir vaļā, skan klusa mūzika, uz miniatūriem galdiņiem plīvo smaržīgu sveču liesmiņas. Video būcenis kā Pelnrušķīte pārvērties itin lielā telpā eleganti brūnos toņos, un tam visam pieskaņota senatnīga lete un plaukti, uz kuriem tēja, tēja un vēlreiz tēja un tik daudz dažādu kafijas pupiņu. Kā vēlāk uzzināšu, šeit var nopirkt vai turpat pasūtīt pagatavošanai divdesmit septiņas tējas šķirnes un astoņpadsmit kafijas pupiņu šķirnes. Klāt vēl iemalkot balzamu, rumu, konjaku vai liķieri, bet tikai ļoti labu. No ļoti mazām glāzītēm. Un tējai klāt pienākas īpašs cukurs, lai nezustu tās aromāts...

Te patiešām viss ir smalks - ieskaitot traukus, īpašās tējas tasītes, mežģīņu sedziņas un - pašu saimnieci. Virs letes arī smalks uzraksts "Šo dzērienu garšā slēpjas smalka burvība, kas gluži neviļus padara tos par pilnību!".

Gribējās kaut ko sievišķīgu...

Kā jau mēdz būt, sākām runāties ar šīs romantiskās iestādes saimnieci - SIA "Tējas un kafijas namiņš" īpašnieci Svetlanu Bormani un viņas palīdzi tovakar - Māru Deksni. Beigu beigās iznāca ļoti interesants stāsts, kā var arī sākties biznesa kāpnes.

Svetlana īstenībā ir maskaviete - divdesmit viena gada vecumā ieprecējusies Latvijā. Tagad dēlam Jānim jau divdesmit, bet abi jaunākie bērni - Evija un Ričards - vēl ir pusaudži. Bērnus audzinot, Svetlana nestrādāja un, laikam ritot, aptvēra, ka bērni jau izauguši lieli, viņas tehniķa profesija vairs nav pieprasīta un ir kaut kas jādomā par priekšdienām.

Līdzīgi bija arī viņas labai draudzenei Mārai. Tā viņas sāka kaldināt idejas par nākotnes darbiem. "Domājām par kaut ko sievišķīgu, kaut cik pazīstamu, lai varētu vieglāk iemācīties un apgūt. Vērojot, cik labi vedas paziņai, kafejnīcas īpašniecei, kura atvēra jau otru filiāli pašā Vecrīgas vidū, izvēlējāmies šo, specializētas tējnīcas un kafejnīcas, variantu," stāsta Svetlana.

Sākuma kapitāls - vēlēšanās strādāt

Atšķirībā no daudziem citiem iesācējiem biznesā Svetlanai par sākuma kapitālu nebija jādomā. Bijušais dzīvesbiedrs, kurš darbojas nekustamo īpašumu laukā un kuram pieder ēka, atvēlēja šo vienu stūrīti Svetlanas biznesam, iepriekš telpas kvalitatīvi izremontējot un iekārtojot.

Taču pats sākums tik un tā nebija viegls. Ļoti palīdzēja Māra, kurai noderīgas zināšanas komercdarbībā bija devuši kursi Rīgas Tehniskajā universitātē, bet kafijas un tējas tirgzinībās nācās iedziļināties ļoti pamatīgi. Kafijas pupiņas un tēju Svetlana iegādājas no firmas "Kafijas pupiņa", kas specializējusies tieši šajā biznesā un iepērk ļoti kvalitatīvu preci vairumā tieši no ražotājiem, un izdevies nodibināt arī labus kontaktus ar pārējiem partneriem. Pamazām tiek paplašināts kafijas un tējas šķirņu piedāvājums, ko papildina izsmalcinātas kūciņas un cepumi.

Tagad, kad pagājuši pāris biznesā pavadītie mēneši, Svetlana Bormane saka, ka kopā ar Māru izrēķinātais biznesa plāns īstenojas. Cilvēkiem patīk pēc ikdienas steigas ienākt šajā mājīgajā vietā un "pārslēgties" vakara atpūtai. Daudzi nāk arī dienā - iedzert, piemēram, pašlaik ļoti iecienīto turku ābolu tēju vai iegādāties kolēģiem vai draugiem īpašas dāvanas - tēju vai kafiju, kādu viņi līdz šim diezin vai būs baudījuši. Lūk, viena cienījama dāma pērk paziņai dzimšanas dienā trīs mazas, mazas tūtiņas - pa divdesmit pieciem gramiem no triju šķirņu kafijas.

Starp citu, Māra jau labu laiku Svetlanai vairs nepalīdz: tagad šeit strādā cita darbiniece, tātad jaunais uzņēmums ir devis jaunu darbavietu vismaz vienam cilvēkam. Neticēsiet, bet tā ir balta patiesība: Svetlanas bijušais vīrs iekārtojis Mārai līdzīgas kafejnīcas telpas Cēsīs. Tā tika atvērta pirms dažām dienām - 6.janvārī. Realitātes izjūtas stiprināšanas labad jāpiebilst: viņš šo kafejnīcu līdzās veikalam vēlas tieši tādēļ, lai lētas tirgotavas iespaidu līdzsvarotu ar šo kafijas smaržu un mājīgumu. Pēc "izkūņošanās" no komercdarbības sākuma posma tiks maksāta gan telpu nomas maksa, gan pamazām atlīdzināti izdevumi par kafejnīcas iekārtošanu un aprīkojumu. Lūk, iznāk tāds kā biznesa inkubators šaurā paziņu lokā. Taču tā, šķiet, negadās bieži.

Mudīte Luksa, "KV"

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas