Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.2 (8) 2006. gada 11. janvāris
            

Eiro ieviešanas procesu - efektīvāku un iedzīvotājiem "nesāpīgāku"

Eiropas Savienības (ES) vienotās valūtas - eiro - ieviešanas procesu Finanšu ministrija (FM) vēlas nodrošināt iespējami efektīvāku un iedzīvotājiem "nesāpīgāku", ziņo LETA. Tā, 4.janvārī interesentus iepazīstinot ar topošo nacionālo plānu, atzina eiro ieviešanas projekta vadītāja Sanita Bajāre.

Latvijas mērķis pievienoties eirozonai nav mainījies, un mūsu valsts eiro cer ieviest 2008.gadā. Tomēr, kā atzina finanšu ministrs Oskars Spurdziņš, "datums nav svarīgs un plānam ir jābūt jebkurā gadījumā".

FM uzskata, ka eiro ieviešanas procesam jābūt iespējami labi sagatavotam, turklāt sabiedrībai par to jābūt plaši informētai, jo ES vienotās valūtas ieviešanā tiks iesaistīti visi - iedzīvotāji, uzņēmumi, valsts institūcijas.

FM ir definējusi pamatprincipus eiro ieviešanai, un, kā uzsvēra S.Bajāre, prioritāte būs iedzīvotāji un to intereses, īpaši to iedzīvotāju, kuri no finanšu lietām patlaban ir attālināti.

Speciālisti, diskutējot par eiro ieviešanas scenāriju, vienojušies, ka Latvijā piemērojams vienlaicīgs skaidrās un bezskaidrās naudas nomaiņas process. Tas maksimāli samazinās izmaksas un novērsīs dažādus riskus.

Pagaidām nav panākta vienošanās, cik ilgi varētu notikt paralēli norēķini latos un eiro. Speciālisti uzskata, ka optimālais laiks varētu būt viens mēnesis, kurā oficiāls maksāšanas līdzeklis mūsu valstī būtu gan lati, gan eiro. Šāds vienlaicīgās apgrozības periods nodrošināšot darījumu nepārtrauktību.

Tāpat plānots cenu paralēlās atspoguļošanas periods. Iecerēts, ka ceturksni pirms un gadu pēc eiro ieviešanas veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās cenas tiks uzrādītas latos un eiro, lai iedzīvotājiem atvieglotu cenu uztveri.

Vēl nav panākta vienošanās, cik ilgu laika posmu iedzīvotāji skaidrā naudā uzkrātos latus varēs bez komisijas maksas mainīt pret eiro. Iespējams, ka šis periods varētu ilgt sešus mēnešus, lai ikviens varētu paspēt naudu samainīt un lai kredītiestādēs neveidotos garas rindas. Latvijas Banka veiks latu nomaiņu pret eiro bez komisijas maksas neierobežotu laiku.

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas