Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.41 (47) 2006. gada 18. oktobris
            

Apgrozībā jauna piecu latu banknote

Pagājušonedēļ Latvijas Banka (LB) laidusi apgrozībā jaunas, no iepriekšējām nedaudz atšķirīgas piecu latu naudaszīmes. Jaunajās piecu latu banknotēs iestrādāta vēl nelietota drošības pazīme - iedobta zīme. Banknotes priekšpusē virs caurskata zīmes - ozola lapas - iespiesti divi nomināli "5". Nomināls "5" jaunās naudaszīmes priekšpusē iespiests ar speciālo krāsu, kas atkarībā no apskates leņķa rada krāsu maiņas optisko efektu. Šie pretviltošanas elementi līdz šim izmantoti tikai jaunākajās 20 latu banknotēs, speciālā krāsa arī 500 latu naudaszīmēs.

Līdz ar to apgrozībā jau ir četru laidienu -1992., 1996., 2001. un 2006.gada - pieclatnieki. LB paskaidro, ka jauns piecu latu naudaszīmju laidiens nepieciešams, lai apmierinātu pieprasījumu pēc šā nomināla naudaszīmēm. Naudaszīmes mūžs atkarībā no lietošanas intensitātes un nominālvērtības ir apmēram viens līdz pieci gadi. Skaidrās naudas apjoms apgrozībā pašlaik aug par vairāk nekā 20% gadā. 2005.gadā no apgrozības izņemti un iznīcināti deviņi miljoni piecu latu banknošu, bet kopš 1993.gada kopumā - 119 miljoni banknošu.

Uz jaunās banknotes ir drukāšanas gads - 2006, kā arī LB prezidenta Ilmāra Rimšēviča paraksts. Jaunie pieclatnieki iespiesti turpat, kur līdzšinējā Latvijas papīra nauda, -Vācijā, spiestuvē "Giesecke&Devrient".

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas