Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.30 (137) 2008. gada 23. jūlijs
            

  Biznesa kāpnes | Startam kaudzi naudas nevajag

Pakalpojums, kas izbrīvē laiku
Lidija Dārziņa, "KV"


Foto: Boriss Koļesņikovs, "LV"

SIA "Putzfrau" pērnvasar ienāca jau piesātinātā telpu uzkopšanas tirgū. Uzņēmuma līdzīpašniece SIGNE JANSONE ar gada laikā paveikto ir apmierināta: konkurence ir liela, taču darba un klientu pietiek. Viņas vēlme ir uzturēt kvalitatīvu pakalpojumu, jo tieši tas ir vissvarīgākais mazam uzņēmumam. Tāpēc "Putzfrau" uz vietas arī nestāvēs: jau līdz rudenim iecerēts sagatavot jauno piedāvājumu – auklīšu programmu.Pirms diviem gadiem Signe pieņēma uzaicinājumu iesaistīties kāda uzņēmuma projektā, kas ietvēra arī ciematiņa apsaimniekošanu. Apspriežot teritorijas uzkopšanas darbus, viņa piemeta ideju papildināt pakalpojumu ar mājokļu uzkopšanu.

"Pagāja gads, un sapratu, ka esmu ieguldījusi zināšanas un darbu, strādājot citiem. Draugi skubināja - tu esi uzņēmīga, jātaisa sava firma. Sākumā likās: tam nav naudas, bet izrādījās, ka nevajag tik daudz naudas, cik izdarīguma. Pašam visu izdomāt, uzlikt uz papīra, iet kārtot, runāt ar cilvēkiem," atceras Signe. Viņa pateica uzņēmumam paldies par sadarbību un kopā ar studiju draudzeni Elīnu Eglīti sāka veidot patstāvīgu biznesu. Arī nosaukums radies draugu ietekmē, kuri pa laikam pavaicājuši: kad tad beidzot "putzfrau" būs atklāšanas svinības? Signe teic: "Uzņēmums veidots pārdomāti. Vīrs Edgars ir finansists, viņš uzmeta plānu, pielikām radošās idejas, tandēmā ar Elīnu ejam uz priekšu, ko nezina viena, otra priekšā pasaka."

 

Pakalpojums arī aizņemtiem cilvēkiem

Cilvēkam patīkami ieiet kārtīgā, tīrā mājā, un gribas arī brīvajā laikā dzīvot, nevis kauties ar putekļiem un mūžīgo kārtošanu. Sākotnēji viņas orientējušās uz privātpersonām, biznesa cilvēkiem, kuriem nav laika. Pamazām par klientiem kļuvuši arī uzņēmumi. Daudzas firmas vairs neņem darbā apkopējas, jo rēķina izdevīgumu: firmā var salīgt apkopēju, kas nāk vai nu regulāri, vai reiz pa reizei, ja nepieciešama telpu uzkopšana konkrētiem gadījumiem. Ārpakalpojums ir izdevīgāks naudas, cilvēku, nodokļu ziņā.

 

Izdevīgums - darbs tuvāk mājām

Darbā cilvēki piesakās dažādu iemeslu dēļ. Vienam "Putzfrau"ir pamatdarba vieta, citam iespēja nopelnīt papildus, ja citā darbā nav pilna slodze. Vasarā uzņēmums pieņemot studentus, tostarp uz ģenerāltīrīšanām pēc remontiem. Uzņēmumā strādā arī cilvēki, kas aizgājuši no prestiža darba, kad pie datora diendienā pavadītas 8-9 stundas, atvaļinājums gadiem bijis vien divas nedēļas. Signe spriež: cilvēks, kas izdarījis šādu atkāpi darba dzīvē, visticamāk, nav paredzējis būt mājkalpotājs ilgu laiku, vien izvēlējies tādu kā atvaļinājumu no līdzšinējā monotonā ritma.

Signe ir ieguvusi maģistra grādu personāla vadībā, tas palīdz saskarsmē ar darbiniekiem un klientiem: "Tiem, kas strādā šo darbiņu, sporta zāle nav vajadzīga un diētas kūres arī ne, tas ir fiziski smags darbs. Konkrētam objektam cenšos piemeklēt cilvēku, kurš var strādāt uzņēmumam izdevīgā laikā. Piemēram, agri no rīta jaunās meitenes pāris stundās žigli var visu izdarīt, ir cilvēki, kuriem ir izdevīgi strādāt vakaros. Pārrunāju ar darbinieku visus variantus, lai būtu interese strādāt, jo darbinieks ir zelta vērtē. Svarīga ir arī dzīvesvieta, jo nebūs prāta darbs Rīgā no Bolderājas braukāt uz Juglu. Tāpēc, kad cilvēks piesakās darbā, vaicāju, kur viņš dzīvo."

 

Kā novērtēt ģenerāltīrīšanu?

"Pirmām kārtām vados pēc pieredzes, jo pati esmu mājas tīrījusi kopā ar meitenēm.Tad saproti, cik laika var paņemt, piemēram, virtuve, cik - vannas istaba," par cenas aprēķināšanu teic Signe. Katram tīrības sajūta ir citāda, mēdz gadīties, ka klients pats vērtē - man te nekas daudz nav jādara, ar divām stundām būs gana. Bet 200 kvadrātmetrus divās stundās nevar sakopt, un redzams - labi, ja vienu telpu tik īsā laikā varēs izpucēt.

Tāmē tiek skaitīti logi, durvis, vannas istabas kvadratūra. Svarīgi, kā strādājuši celtnieki, cik tīru objektu atstājuši. Jāprot novērtēt materiāli, nedod dievs, kaut ko nepiemērotu lietot flīžu tīrīšanā, jo tagad materiāli ir dažādi, skaisti un dārgi, jāzina, ar ko tīrīt, lai nesabojātu.

Arī šo pakalpojumu cenas vispārējās dārdzības pieaugums pamazām velk uz augšu. "Putekļu sūcēji, ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi, lupatiņas - katru trešo mēnesi redzu - par 2, 5, 7 santīmiem cena ir cēlusies. Arī tu pats esi pacēlis cenu, bet neko daudz neesi ieguvis. Jo visas izmaksas jau ir pieaugušas," rēķina uzņēmēja.

Tīrīšanas darba instrumentu piedāvājums tirgū ir vairāk nekā bagātīgs. Signe uzmanīgi vērtē funkcionalitāti. Lūk, nopirkusi logu mazgājamo, kas pagarinās līdz diviem metriem. Bet - kā vajadzīgajā garumā nostellēts, zvārojas un jēgas nekādas. "Saku uzņēmējam - neiespējami ar to strādāt. Viņš man - nolaidiet zemāk, tad mazgātājs turēsies. Labi, bet ja es 30 cm zemāk nolaidīšu un tad tīrītājs būs stabils, vai tad jūs nolaidīsiet 30% no cenas?" Signe apvaicājusies. "Jādomā, ko pērc. Jo šie instrumenti ir dārgi. Piemēram, grīdas "mops" maksā 20 latus. Man liekas - 20 lati grīdas lupatai ir nenormāla nauda. Tāpēc jāskatās, cik tā funkcionāla, cik ilgi kalpos, vai ar otru pusi var noslaucīt."

 

Apkopējas bieds - vadi

"Putzfrau" īpašnieces ir sadalījušas pienākumus, Signe atbild par klientiem, biznesa partnere Elīna, arī maģistre personālvadībā, - par darbiniekiem. Viņas ziņā arī darba drošības jautājumi. Protams, darbinieces zina, ka ar slapju lupatu nevar braukt pāri kontaktiem. Bet darba devējām jācenšas arī paredzēt riskus. Vaicāta, ko viņas darbinieces domā par birojos raksturīgajiem vadu mudžekļiem, Signe iesaucas: "Apkopējas bieds. Mēs uz savu roku esam centušies savākt šo lērumu - sasiet, dažs ievērojis, dažs ne, dažs pikts bijis. Bet arī pašu darbinieks aiz tāda mudžekļa var aizķerties. Un putekļi tur krājas. Birojos ir redzēts, ka vadi pielīmēti ar skoču pie galda noregulētā attālumā. Modernos ofisos vadi ir speciālās kastītēs savietoti. Tas gan parasti ir pēdējais, par ko ofiss piedomā, tāpat kā mājās, kur līdzīga aina, jo klāt vēl televizora, radio vadi."

 

Vai paplašināsies?

"Es vispirms gribētu, lai tas, ko mēs jau darām, būtu kvalitatīvi un sakārtoti," Signe atteic, vaicāta par uzņēmuma izaugsmi. "Nepaņemšu nevienu jaunu objektu, ja nebūšu pārliecināta, ka visi iepriekšējie ir noslīpēti tik perfekti, ka varu ņemt nākamo. Jo tu esi mazāks, jo tev ir jābūt vērīgākam, svarīgi pazīt katru klientu. Ģimenē, kurai strādājam, ir būtiski zināt gan vīra un sievas, gan bērnu vārdus. Tad var veltīt kādu uzmanības apliecinājumu skaistos dzīves brīžos un arī - neuzkrist uz galvas nepiemērotā brīdī."

 

Pāra pakalpojumā - auklītes

Strādājot rodas jaunas idejas. Tāda ir iecere līdz augusta beigām izveidot auklīšu piedāvājumu. Svarīga šajā virzienā būs arī pakalpojuma cena un atalgojuma izskaitļošana - cik aukles ir gatavas saņemt par savu izglītību. Viņa pati ir ieguvusi bakalaura grādu skolas un ģimenes psiholoģijā un zina, ko prasa pedagoģijas, psiholoģijas un amata apmācības. Uzņēmējas to plānojušas kā pāra pakalpojumu: "Putzfrau" darbinieki uzkopj mājokli un no šī paša uzņēmuma nāk cilvēks, kas pieskata bērnu vai pavada viņu uz skolu, uz nodarbībām. "Manuprāt, tas ir ērtāk un vienkāršāk - saņemt abus pakalpojumus vienā uzņēmumā, tas būtu līdzīgi kā iepirkties vienā veikalā, nevis pēc piena doties uz "Rimi", bet pēc maizes - uz "Maximu"," pamato Signe.

Viņai šo biznesa virzienu atļauj arī izglītība: "Esmu pedagogs ceturtajā paaudzē, mana mamma joprojām strādā par matemātikas skolotāju Rīgas Raiņa 8.vakara maiņu vidusskolā, viņa pedagoga darbā jau ir 56 gadus. Mamma man ir daudz līdzējusi ar padomu, jo abas taču strādājam ar ļoti dažādiem cilvēkiem."

 

Saskarsmē būtiskais

Arī personālvadības studijās iegūtās zināšanas palīdz sastrādāties ar cilvēkiem. Ir vieglāk izprast darbinieku un klientu vajadzības, arī niķus: "Ja klients zvana un varbūt ir nemierā, tev jāsaprot, kas īsti ir bijis vai nav bijis, jāpiezvana darbiniekam. Tev jābūt pa vidu, ne labam ne sliktam ne pret vienu, ne otru."

Par ko nākas pukoties? - Signe mirkli apdomā jautāto. "Esmu ļoti komunikabla un pretimnākoša, varbūt pat pārāk čomiska, iespējams, vajadzētu būt… nevis skarbākai, bet distancētākai. Taču, ja jau es varu aizbraukt ar meitenēm kopā māju iztīrīt, nedomāju ka vajadzētu demonstrēt savu saimnieces pārākumu. Piemēram, visu darāmo uz papīra nekad nevar sarakstīt. Tāpēc meitenēm saku - katrā vietā arī jāpaveras apkārt. Arī klienti ir dažādi. Ja esmu nomainījusi jau otru darbinieku tikai tāpēc, ka klientam licies, ka nav gana labi un joprojām nav lāgā, tad nav vērts tērēt savus un darbinieku nervus."

 

Likumos jāorientējas

"Maģistra studijās viens otrs priekšmets šķita apgrūtinošs - kam man grāmatvedība? Toreiz jau man algas nevajadzēja rēķināt," atminas Signe. "Tagad nevaru noslēgt nevienu līgumu, ja nepārzināšu likumus, nodokļu sistēmas, ja nesapratīšu, kādi nodokļi un kad jāpārskaita. Jebkuram uzņēmējam ir būtiski iegūt ieskatu kādos kursos, ir jābūt priekšstam, kas jādara. Ja šo zināšanu nebūtu, nāktos algot cilvēku. Orientējos Darba likumā, finanšu likumos. Padomdevēji un konsultanti mums abām ir līdzās, Elīnai vīrs Haldors ir jurists, man - finansists, kādreiz jau pavelk uz zoba, taču var pateikt, kas mainījies likumos, un uzņēmējiem reglamentējošie likumi mainās bieži."

Vaicāta kā vērtē sava biznesa pirmo gadu, Signe teic: "Mostos ar domu - labi, ka to izdarījām. Jo kādreiz domāju - nevarēšu naudas ziņā. Taču ne jau vienmēr noteicošā ir nauda. Protams, kredīti nepatīk nevienam, bet, ja māki visu sakārtot pa plauktiņiem, tad arī katrs atdotais desmitnieks rada gandarījumu."

 

Izlaistie svētki

Signei ir divas meitas: Katrīnai - 14 gadu, Emīlijai Rozei - astoņi. "Esmu pret viņām grēkojusi kaut kādos mirkļos. Es aizeju projām - viņas vēl guļ, atnāku - meitenes jau miegam pošas. Jo lielākā daļa tikšanos ar klientiem ir vakarā pēc viņu darba laika. Diena man sanāk gara. Droši vien tā ir daudziem. Tāpēc sestdienas un svētdienas vajadzētu veltīt ģimenei. Ja man nebūtu tik saprotoša ģimene, droši vien es to nevarētu darīt," bilst Signe. "Cenšamies mājā neienest darba lietas. Bet reizumis to daru, jo labāk es ar portatīvo datoru pasēžu uz dīvāna kādu stundu, esmu mājās, bērni arī labāk jūtas, nekā tad, ja fiziski neesmu pieejama."

Pēc daudziem iepriekšējiem dziesmu svētkiem, kuros Signe kopā ar citiem bijusi uz skatuves, nule notikušie ir pirmie, kuros viņa nepiedalījās. Kora mēģinājumi divreiz nedēļā allaž bijuši uzlādējoši. Sāpīgi, ka šīs sajūtas gājušas secen: mācību (maģistrantūru viņa beidza pērn) un biznesa dēļ (sākumā tomēr daudz laika prasa formalitāšu kārtošana) šos svētkus nācās izlaist. "Man patika un patīk dziedāt, es ātrāk iemācījies dziedāt nekā runāt. Beidzu Rīgas 6. vidusskolu, mūzikas novirziena klasi. Ar kori "Dzīne" un "Motuss" vai puspasauli izbraucām. Taču nevar aizskriet uz vienu otru mēģinājumu un tad kāpt uz skatuves kopā ar citiem, kuri priekšnesumā ieguldījuši mēnešiem ilgu darbu."

Izlaistos svētkus Signes ģimene šovasar kompensē braucienos pa Latviju. Nupat bijuši vedēji radu pārim, izbraukuši Latgali. Vecākā meita zīmē, bijusi mākslas nometnē Kuldīgā, bijis iemesls aizbraukt uz Kurzemes pusi.

 

 SIA "PUTZFRAU"
Dibināšanas gads: 2007.
Pakalpojumi: telpu uzkopšana privātpersonām un juridiskām personām, mājkalpotāju pakalpojumi, telpu interjera un dārzu dizaina risinājumi
Pakalpojumu vieta: Rīga un rajons (Garciems, Kalngale, Sigulda), Jelgava, Ogre
 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas