Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.41 (148) 2008. gada 8. oktobris
            

  Aktuāli | Kas notiks ar algām

Kādas algas saņems Latvijas iedzīvotāji


Latvija ir Eiropas Savienības valsts, kurā ir brīva darbaspēka kustība. Līdz ar to esam cieši saistīti ar procesiem Eiropā un pasaulē.Pa kuru ceļu virzīties

Tuvāko divu gadu laikā Latvijai ir jāizšķiras, pa kuru ceļu tā virzīsies - vai mūsu iedzīvotāju algas pietuvināsies Eiropas attīstīto valstu līmenim, vai tomēr vēl krietni atpaliks no vidējā Rietumeiropas atalgojuma. Par to liek domāt starptautiskās vadības konsultāciju kompānijas "Hay Group" šovasar veiktais pētījums par Latvijas atalgojuma tirgus izmaiņām salīdzinājumā ar citām Baltijas, Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm. Pētījuma uzdevums bija ne tikai konstatēt pašreizējo situāciju atalgojuma tirgū dažādās nozarēs, bet prognozēt tirgus attīstību nākotnē, īpašu uzmanību pievēršot valsts ekonomikas attīstībai svarīgām nozarēm.

"Hay Group" Baltijas valstu atalgojuma pētījumā piedalījās gandrīz 500 valsts un privātā sektora uzņēmumu, vietējās un starptautiskās kompānijas. Tas aptver strādnieku, kalpotāju, speciālistu un vadītāju atalgojumu, un tajā ir iekļauti 12 sektori, tostarp finanšu, plaša patēriņa preču, mazumtirdzniecības, informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju, farmācijas, mazumtirdzniecības, pārtikas ražošanas sektors.

 

Arī nākamgad Latvijā algas turpinās augt

Kā liecina "Hay Group" atalgojuma pētījuma dati, šā gada 1.jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, algas Latvijā augušas vidēji par 16,7 procentiem. Par spīti valdības un makroekonomikas ekspertu pesimistiskajām IKP un inflācijas prognozēm, algas turpinās augt arī turpmāk: 97% pētījuma dalībnieku nākamgad plāno tās palielināt vidēji par 12%, un tikai 3% uzņēmumu tā rīkoties nedomā. Uzņēmumu vadības paredzējušas pārskatīt algas visiem amatiem, jo sevišķi strādnieku un speciālistu līmenī. Tas izskaidrojams ar vēl joprojām tirgū pastāvošo darbaspēka piedāvājuma deficītu.

Pēdējā gada laikā mūsu valstī algas visvairāk celtas personāla vadības specialitātē. Tas skaidrojams ar situāciju darba tirgū, uzņēmumu slodzi darbinieku piesaistē un noturēšanā. Vislabāk apmaksāto specialitāšu Top 3 ir tirdzniecība, finanses un grāmatvedība, loģistika. Savukārt viszemākās algas ir izpētes un attīstības, veselības un drošības, kā arī kvalitātes vadības specialitātēs.

 

Vairāk tiem, kas tieši ietekmē biznesu

Jāatzīmē, ka atalgojums specialitātēm, kas sniedz ieguldījumu ilgtermiņā, piemēram, veselības un drošības jomā, kā arī inženiertehniskajos amatos strādājošajiem, ir mazāks par vidējo. Šobrīd labāk atalgotas ir tās specialitātes, kas sniedz tūlītēju atdevi un kurām ir tieša ietekme uz biznesa rezultātu. Izpēte un attīstība ir jaunrades joma. Redzams, ka pašlaik šajā sektorā strādājošie saņem mazāku algu - vai tas veicinās Latvijas attīstību nākotnē?

Saskaņā ar pētījuma prognozi, turpmāk vairs tik strauji kā iepriekš nepieaugs atalgojums mārketingā, IT un telekomunikāciju jomā strādājošajiem. Algu stagnācijas process ir iestājies arī juridisko pakalpojumu un finanšu jomā.

"Hay Group" atalgojuma informācijas pakalpojumu biznesa vadītāja Latvijā Līga Rode atzīst, ka "caurmērā starptautiskajās kompānijās ražīgums uz vienu strādājošo ir lielāks. Lai veicinātu produktivitāti un konkurētspēju, Latvijas uzņēmumi tuvākajos gados aktīvi strādās pie uzņēmuma stratēģijas un organizācijas procesu optimizēšanas, darba plānošanas un organizācijas pilnveidošanas, darbinieku kvalifikācijas celšanas un efektīvu atalgojuma sistēmu veidošanas".

 

Sarūk starpība starp Rīgu un reģioniem

Kā liecina pētījums, 77% aptaujāto organizāciju maksā vienādas algas Rīgā un reģionos strādājošajiem darbiniekiem. Tas tādēļ, ka līdzšinējos gados daudz darbspējīgo iedzīvotāju devās uz Rīgu un Īriju un reģioni iztukšojās. Uzņēmumiem, kas darbojas reģionos, ir nepieciešams nodrošināt vienlīdzīgus ražošanas vai klientu apkalpošanas kvalitātes standartus kā Rīgā. Lai reģioniem piesaistītu kvalificētus strādāt gribētājus, noteikti ir jāpalielina algas. Pārsteidzošs ir secinājums, ka šogad Vidzemē cilvēki saņem vismazākās algas: kopējā alga ir par 14% mazāka nekā Latvijā kopumā, apsteidzot pat Latgali.

 

Pamatalga %

Pamatalga+prēmijas, bonusi %

Rīga

101

102

Kurzeme

90

97

Latgale

79

88

Vidzeme

84

86

Zemgale

88

95

Kaut arī algu starpība samazinājusies par 25%, Īrija vēl joprojām ir pievilcīgākā peļņas zeme nekvalificētu darbu veicējiem lauksaimniecībā, ražošanā, tūrisma un izklaides biznesa jomā. Saskaņā ar "Hay Group" atalgojuma pētījumu, Latvija atalgojuma ziņā izrādās aizvien konkurētspējīgāka attiecībā pret Īriju, lai noturētu augsta līmeņa speciālistus un vadītājus.

"KV" informācija

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas