Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
      Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.16 (72) 2007. gada 18. aprīlis
            

Bezvadu internets

 

Internets šodien ir kļuvis par ikdienišķu dzīves sastāvdaļu. Pieslēgt internetu mājās vai birojā lielākoties ir vienkārši: painteresējies, piezvani, ierīkotāji atbrauc, un internets pieslēgts. Bet, ko darīt tad, ja internets vajadzīgs arī mežā, mašīnā vai citur, kur nav ne vadu, ne telpu? Atrisinājums ir bezvadu internets, kurš ir ne tikai ātrs, bet arī cenas ziņā pieejams un kuru ir iespējams izmantot visā Latvijā. Lai pieslēgtos bezvadu internetam, jāiegādājas dators, vajadzīgas vismaz minimālas zināšanas, bezvadu modems un, protams, jāmaksā abonēšanas maksa.

06.JPG (18699 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

Mūsdienās internets dodas līdzi tur, kur tas nepieciešams: no mājām uz darbu un atpakaļ, arī atpūšoties dabā. Lielākoties tas "pārnēsājams" portatīvajā datorā. Šo iespēju - bezvadu interneta pakalpojumus - piedāvā lielākā daļa Latvijas mobilo sakaru operatoru. Protams, atšķiras interneta ātrums, pakalpojuma cena un kvalitāte.

Ziņas par bezvadu interneta pieslēgumiem var iegūt katra mobilo sakaru operatora mājaslapā, taču, aplūkojot visu tur apkopoto informāciju, rodas apjukums - kuru no visiem piedāvājumiem izmantot? Turpmāk rakstā salīdzināti dažādu operatoru piedāvājumi, kā arī izskaidrots, kas nepieciešams, lai varētu lietot bezvadu internetu, kādas ir tā izmaksas un kvalitāte.

Vadu vietā - tālrunis

Bezvadu interneta izmantošanai nepieciešama datu karte, modems vai mobilais tālrunis. Maksimālais datu pārraides ātrums atkarīgs gan no modema, gan no tīkla noslogojuma. Izmantojot šobrīd tirgū pieejamos modemus, vidējais datu pārraides ātrums var sasniegt 2,4 megabaitus (MB) sekundē. Tāpēc pirmām kārtām jāapsver, kam tieši būs nepieciešams internets: e-pasta lasīšanai, sarakstei vai dažādu mājaslapu aplūkošanai. Zinot to, cik bieži tiks lietots bezvadu internets, būs vieglāk saprast, kādu pieslēguma veidu izvēlēties, jo mobilo sakaru operatori piedāvā vairākus abonēšanas veidus, kurus atšķir tieši MB ierobežojums.

Ja dienā tiks aplūkotas aptuveni 10 mājaslapas vai izlasītas 100 nelielas e-pasta vēstules, tas aizņems aptuveni 1MB. Protams, tas atkarīgs arī no tā, cik lielas ir šīs mājaslapas un cik daudz informācijas tās aizņem.

Ja internets nepieciešams neliela datu apjoma lejupielādei, tad to var pieslēgt arī savam mobilajam telefonam. Jāpievērš uzmanība mobilā telefona ražotāja sniegtajai informācijai par ierīces atbalstīto maksimālo datu pārraides ātrumu.

Lai varētu lietot internetu savā telefonā, sākumā tas ir jāpieslēdz pie sava mobilo sakaru operatora un tad jāaktivizē, zvanot vai sūtot SMS attiecīgajam operatoram, vai, ieejot attiecīgā operatora mājaslapā, varat paši sev pasūtīt interneta lietošanai nepieciešamos iestatījumus:

Operators

Mājaslapas

adrese

Info

tālrunis

SMS,

tālr. Nr.

LMT

www.lmt.lv

8000076

(PG)

29319988

Tele2

www.tele2.lv

600

-------

Triatel

www.triatel.lv

7870123

-------

Bite

www.bite.lv

1601

(Start)

1600

Datu pārraide (GPRS/3G) bez abonēšanas ir automātiski pieejama visiem mobilo telefonu abonentiem. Datu pārraidi abonējot, tiek piešķirts noteikts bezmaksas MB skaits (tikai Latvijas teritorijā). Katra nākamā MB cena ir atkarīga no izvēlētā datu plāna. Jāpiebilst, ka tarifu plānos norādītās cenas un datu limiti tiek piemēroti tikai Latvijā. Par mobilā interneta izmantošanu ārzemēs tiek aprēķināta papildu maksa saskaņā ar viesabonēšanas tarifiem, kurus var aplūkot katra operatora mājaslapā, izvēloties nepieciešamo valsti.

Modems

Ja internets nepieciešams lielāku datu apjomu izmantošanai, tad ieteicamāk būtu izvēlēties neierobežotu interneta resursu izmantošanu. Šai izvēlei būs nepieciešams modems, ar kura palīdzību datoru pieslēgt internetam. Operatori piedāvā dažādus modemu veidus, kuri atšķiras gan pēc cenas, gan ātruma. Ja dators ir pirkts pēdējā gada laikā, iespējams, ka tam jau ir iebūvēts modems, jo daudzi datori mūsdienās jau ir aprīkoti ar iekšējo modemu, kas nodrošina bezvada interneta savienojumu. Ja modema nav vai gribas nomainīt jau iegādātu modemu, to ir iespējams izdarīt pie mobilo sakaru operatoriem.

Kad aprīkojums sagādāts, nepieciešams instalēt programmu. Parasti komplektā ar modemu ir disks, kurš jāievieto datorā un jāinstalē programma. Dažas jaunākās programmas to paveic pašas. Katrā gadījumā interneta servisa nodrošinātāja pienākums ir parūpēties, lai klients, kas vēlas instalēt programmu interneta lietošanai, tiktu nodrošināts ar visu nepieciešamo informāciju. Lielākoties modemu pārdevēji norāda kontakttālruni, uz kuru piezvanot var uzdot visus jautājumus un saņemt izsmeļošas un saprotamas atbildes.

Pieejamība

Bezvadu internets ir pieejams visās Latvijas pilsētās un to apkārtnē. Datu pārraides ātrums ir atkarīgs no mobilo sakaru tīkla tehnoloģijas konkrētā atrašanās vietā. Tehnoloģiju veidi ir vairāki: GPRS, EDGE, 3G/HSDPA. Rīgā ir pieejami visi šie datu pārraides veidi. Citās Latvijas pilsētās parasti bezvadu internets darbojas ar GPRS palīdzību. Protams, Latvijas piepilsētās var rasties problēmas, jo GPRS izmantošana ir saistīta ar tīkla kapacitāti, līdz ar to tīkla pārklājums var svārstīties un pārslogotā tīklā pazust pavisam. Tīklam atjaunojoties, prioritāte paliek balss zvaniem, līdz ar to var rasties situācija, ka, atkārtoti ejot internetā, piekļuve tiek atteikta. Tomēr ir cerības, ka arī citur Latvijā bezvadu internets sasniegs tādu ātrumu, kāds tas pašlaik ir Rīgā. Pašlaik tiek strauji attīstīts 3G/HSDPA, kas ir ātrākais datu pārraides veids.

Kristīne Mūrniece

Bezvadu interneta pakalpojumu piedāvājums

Operatori

Pieslēguma maksa,

Ls

Mēneša

maksa,

Ls

Bezmaksas

MB

1MB cena pēc

bezmaksas MB

pārsniegšanas,

Ls

Pirmā

iemaksa par

modemu,

Ls

Ikmēneša

maksājums

par modemu,

Ls

Līguma

termiņš

(mēneši)

LMT

iBirojs 9 - 5,00

9,00

0*

0,1100

19, 25, 55**

0,00

36

iBirojs19 - 5,00

19,00

0

0,0590

0,00

Tele2

Datu plāns1 - 0,00

0,99

7

0,100

0,00***

0,00

30

Datu plāns5 - 0,00

5,00

47

0,072

23,00

3,00

Datu plāns15 - 0,00

15,00

333

0,032

23,00

0,00

Datu plāns25 - 0,00

25,00

300

Samazinās

interneta ātrums

23,00

0,00

Bite

Pro

40,00

neierobežots

****

1,00

3,00

vai

2,00*****

Bez termiņa

Standard

27,00

neierobežots

1,00

24

Mini

18,00

400

0,50

1,00

36

Triatel

Profesionālis

11,80

300

0,039

0,00

0,00

0,00

6,56

12,09

7,55******

36

36

36

Eksperts

23,60

neierobežots

Bez papildus

maksas

* LMT nepiešķir bezmaksas MB, bet gan nosaka minimālo mēneša maksu, kas līdzinās sarunu tarifiem (Formula 8, 18 un 28).

Katru mēnesi, neatkarīgi no tā, cik daudz izmantots internets, būs jāmaksā Ls 9 vai Ls 19.

** Cena var mainīties, tas atkarīgs no izvēlētā modema. LMT piedāvā 4 veidu modemus, kuru cena - no Ls 19 līdz 55.

*** nav iespēja iegādāties modemu

**** Lietojot neierobežotos pakalpojumus un pārsniedzot 100 MB pārraidīto datu apjomu dienā,

līdz dienas beigām tiek liegta iespēja izmantot P2P programmas (lejupielādēt) un pārsūtīt audio un video.

***** Piedāvājums noslēgt līgumu uz 24 mēnešiem un par modemu mēnesī maksāt Ls 3,00 vai slēgt līgumu uz 36 mēnešiem

un par modemu maksāt Ls 2,00.

Bite piedāvā piecas datu pārraides ierīces, kuras vizuāli iespējams aplūkot operatora mājaslapā. To cenas mēnesī - no Ls 1 līdz Ls 9.

****** Piedāvājumā 3 veidu modemi, kuru cenas - no Ls 6,56 līdz Ls 12,09 mēnesī.

Der zināt!

Kas ir GPRS un EDGE?

GPRS (General Packet Radio Service) - ir informācijas pakešu pārraide GSM tīklā. Izmantojot GPRS tehnoloģiju, abonenta sūtītā un saņemtā informācija tiek uzskaitīta paketēs, kuras pa vienu vai vairākiem kanāliem tiek pārraidītas GSM tīklā.

EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) - tā ir jauna populārās GPRS tehnoloģijas versija (informācijas pakešu pārraide). Galvenā EDGE priekšrocība - ātrāka pārraide.

Uzziņai

Kādas ir galvenās bezvadu interneta priekšrocības?

ar bezvadu internetu iespējams iegūt daudz lielāku brīvību, iespēju strādāt un atpūsties, piekļūstot internetam visur, kur vēlaties.

Bezvadu internetam ir liels datu pārraides ātrums un salīdzinoši zemas izmaksas.

Bezvadu internets ir laika ekonomija, iespēja efektīvāk un dinamiskāk veikt darbus.

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas