Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
      Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.23 (79) 2007. gada 6. jūnijs
            

Kur pusaudzim apgūt arodu pēc 9.klases

 

"Iegūt racionālu, lietišķu un precīzu informāciju par to, kādas ir 9.klasi beigušo skolēnu iespējas nākamajā mācību gadā turpināt izglītību un vienlaikus apgūt arodu, nav nemaz tik vienkārši. Izglītības portālos lietišķā informācija noslīkst koncepciju vārdu plūdos, par Eiropas naudu tiek "būvētas" arvien jaunas mājaslapas, uz ekrāna lec jau novecojuši bukleti, tos neaktualizē, jo Eiropas nauda iztērēta vienai reizei. Informācijas tehnoloģiju laikā nevar atvērt vienas otras rajona izglītības pārvaldes mājaslapu. Tātad - visa kā ir daudz, tikai - jēgas maz,"

"Komersanta Vēstnesim" raksta devītklasnieka mamma, kura vēlētos puikam dot padomu. Jo vispārizglītojošajā skolā viņam pagalam neveicies, "pats gan arī nav bez vainas, protams".

Tad - ko lai iesāk pusaudzis?

 

Ērti atrast internetā

Internetā tiešām ir ļoti daudz informācijas. To gādā gan valsts iestādes, gan nevalstiskās organizācijas, gan citi aktīvisti. Cita lieta - cik šī informācija ir kvalitatīva un aktuāla situācijā, kad mainās prasības, programmas, specialitāšu nosaukumi, mācību ilgums.

Ērti atrodama informācija ir Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājaslapā, "KV" informēja aģentūras Karjeras atbalsta departamenta direktore Aleksandra Joma:

"Mūsu aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv/Euroguidance sadaļā "Izglītības iespējas Latvijā" jau vairākus gadus vienā un tai pašā formā publicējam aktualizētu informāciju par izglītības iespējām pēc 9.klases - datubāzē "Ko un kur mācīties".

Informācija jāmeklē mājaslapā www.viaa.gov.lv/Euroguidance -> Izglītības iespējas Latvijā -> datubāze Ko un kur mācīties (pēc 9.klases).

Lai uzzinātu par programmām kādā skolā, ir jāklikšķina uz Kur. Ja vēlas aplūkot kādas programmas tiek piedāvātas visā izglītības sistēmā ir jāklikšķina uz Ko. Mūsu klienti mums ir teikuši, ka tā ir ļoti laba un labi strukturēta informācija. Informāciju mēs saņemam no izglītības iestādēm."

A.Joma nekomentē citu informācijas piedāvātāju datu kvalitāti, taču VIAA apkopotie dati esot precīzāki, jo "paši darbojamies izglītības sistēmā ciešā kontaktā ar izglītības iestādēm."

Tātad potenciālajam aroda iespēju meklētājam jāatrod pieeja internetam. Jāatrod norādītā mājaslapa. Jālūko interesējošā nozare (tādu ir gandrīz pieci desmiti), un jāizvēlas specialitāte. Piemēram, ailē 06. Būvdarbi un būvniecība interesē amats būvtehniķis. Atverot lapu, izlasāms kvalifikācijas apraksts, kas jāmācās un kur var mācīties. (Skat. piemēru; "KV" no tabulas izņēma aili "Atvēro durvju dienas", jo tās jau ir notikušas; kā arī skolas, kurās uzņem ar vidējo izglītību).

Arodskolu izvēle Latvijā ir plaša. Taču ne visās specialitātēs, tāpēc jāpievērš uzmanība tam, ka nolūkotajā specialitātē var būt liels konkurss.

Protams, pirms lēmuma pieņemšanas vajadzētu sazināties ar skolu. Piemēram, lai noskaidrotu, kādu dzīvestelpu skola piedāvā. Arodskolās tas nav dārgi. Kā "KV" stāstīja Limbažu 18.AVS, viņu audzēkņiem par vietu kopmītnē jāmaksā nedaudz virs viena lata mēnesī.

 

Var lūkot pēc grāmatas

Plaša informācija ir atrodama arī Profesionālās karjeras izvēles valsts aģentūras grāmatā "Izglītības iespējas ar pamatizglītību. 2007./2008.mācību gads". Izdevums atrodams un izlasāms arī internetā: http://www.pkiva.gov.lv/pkivaIzdevumi.aspx. Tajā ir informācija gan par skolām, gan apkopotas profesionālo interešu jomas (un specialitātes tajās), piemēram, būvniecība (apdares darbu strādnieks, apdares darbu tehniķis, apmetējs, …pavisam 26 specialitātes); dabas, vides zinātnes (biotehnologa palīgs un vēl piecas specialitātes) ar norādēm, kurās skolās šīs specialitātes var apgūt. Izglītības iestādēs apgūstamās specialitātes var pārlūkot arī alfabētiskā secībā.

 

Rudenī būs jauna datubāze

VIAA mājaslapā ir pieteikts Eiropas Sociālā fonda nacionālās programmas projekts "KIPNIS", kurā būs atrodama informācija par nacionālo izglītības iespēju datubāzi.

A.Joma informēja, ka nacionālā izglītības iespēju datubāze www.niid.lv būs pieejama šogad oktobrī. Šīs datubāzes izveide ir viena no ESF projekta aktivitātēm. Tajā būs informācija par vispārējās izglītības skolām, profesionālās izglītības iestādēm, koledžām un augstskolām un to piedāvātajām izglītības programmām. Vēlākā periodā arī par dažādajiem kursiem.

 

Izvēli ierobežo nezināšana

Pētījumā par vidusskolēnu profesionālo orientāciju, ko 2005.gadā veicis "YouthConsulting", secināts, ka jauniešiem ir ļoti zema informētība par profesiju esamību, to specifiku. Jaunieši ne īsti zina, ne saprot, par ko viņi vēlas kļūt. Turklāt skolās mācītais netiek savienots ar darba tirgu, kas "jaunietim liek jautāt, vai tas man dzīvē noderēs". Pētnieki strikti secinājuši: "Skola ir vajadzīga tādēļ, lai jaunieti sagatavotu darba tirgum, nevis - lai zinātu abstraktas lietas".

Lidija Dārziņa, "KV"


Būvtehniķis

Kur mācīties

Programmas

nosaukums

Mācību

ilgums

Mācību

valoda

Iestāšanās

nosacījumi

Finansējums

Sagatavošanas

kursi

Lūznavas

profesionālā

vidusskola

Būvniecība

4 gadi

latviešu

15 gadi;

pamatizglītība

valsts budžets

-

Rīgas

Celtniecības

koledžas

vidusskola

Būvniecība

4 gadi

latviešu

15 gadi;

pamatizglītība

valsts budžets

nav

Saldus

profesionālā

vidusskola

Būvniecība

4 gadi

latviešu

15 gadi;

pamatizglītība,

atestātu konkurss

valsts budžets

-

 

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas