Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
      Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.6 (113) 2008. gada 6. februāris
            

  Jautājums. Atbilde | Īsi par aktuālo

Norēķini eiro - tagad vienkāršāk un izdevīgāk

28.janvārī Briselē svinīgi tika atklāta vienotā eiro maksājumu telpa, saīsināti no angļu valodas – SEPA. Šo projektu pavadošā informācija vēstī, ka jaunā sistēma būs ieguvums maksājumu pārskaitītājiem. "Komersanta Vēstnesis" lūdza Latvijas Bankai skaidrojumu, kāds īsti Latvijas uzņēmējiem un iedzīvotājiem, kuri rīkojas ar naudu un pārskaitījumiem Eiropas valstīs, būs labums: kas kļūs lētāks, izdevīgāks, ātrāks, vienkāršāks, drošāks? Un – kāds labums būs komercbankām?Atbild Dace Kalsone, Latvijas Bankas Maksājumu sistēmu pārvaldes maksājumu sistēmu analītiķe:

"SEPA (single euro payments area - vienotā eiro maksājumu telpa) ir valstu telpa, kurā patērētāji, uzņēmējsabiedrības un citi tautsaimniecības dalībnieki neatkarīgi no to atrašanās vietas varēs veikt un saņemt bezskaidrās naudas maksājumus eiro gan starp valstīm, gan valstu robežās saskaņā ar vieniem un tiem pašiem nosacījumiem, tiesībām un pienākumiem. 1992.gadā Māstrihtas līgums noteica Ekonomikas un monetārās savienības nosacījumus. 1999.gadā tika piefiksēts bezskaidrās eiro valūtas kurss 11 valstīm, sākot ar 2002.gada 1.janvāri tiek ieviests skaidras naudas eiro, un nu ir kārta pēdējam posmam - klientu bezskaidrās naudas eiro maksājumiem. SEPA valstu telpa ir 27 ES dalībvalstis un Īslande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice.

Visu ES dalībvalstu patērētāji un uzņēmēji iegūs no tā, ka pietiks ar vienu kontu un vienu karti eiro maksājumu veikšanai jebkur Eiropā un ka iekšzemes un pārrobežu eiro maksājumi maksā vienādi. Protams, jārēķinās ar investīcijām, kas nepieciešamas SEPA infrastruktūru nodrošināšanai, tāpēc valstīm ir noteikts pārejas posms, kura laikā vienādot izpildes nosacījumus nacionālajiem un pārrobežu eiro maksājumiem. Vēl jāpiebilst, ka Latvijas banku sistēma maksājumu pakalpojumu jomā ir attīstījusies ļoti strauji un vairāki no ieguvumiem mūsu iedzīvotājiem un uzņēmējiem nebūs jaunums.

SEPA kredīta pārvedumu (jeb vienkāršojot - naudas pārskaitījumu) shēma Eiropā tiek ieviesta, sākot ar 28.janvāri. No Latvijas bankām tai jau ir pievienojušās 14 bankas. SEPA projekts paredz nacionālo un pārrobežu eiro maksājumu izpildes principu vienādošanu. Sākot ar 2008.gada 1.janvāri, Latvijas Bankas Elektroniskā klīringa sistēma (EKS) paralēli latu klientu maksājumiem nodrošina arī eiro maksājumu apstrādi. EKS perspektīvā varētu būt viena no maksājumu infrastruktūrām Latvijā, kas atbilst SEPA infrastruktūru prasībām. Veicinošs faktors SEPA progresam Latvijā ir jau 2005.gadā ieviestais IBAN/BIC klientu kontu standarts, kas Latvijā tiek izmantots gan iekšzemes, gan pārrobežu maksājumiem un ir viena no svarīgākajām SEPA biznesa prasībām kontu identifikācijā."

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas