Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
      Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.14 (121) 2008. gada 2. aprīlis
            

  Inovācijas lietas | Kas pasaulē ikdiena, mums – vēl jaunums

Pasaulē visvieglākais dators top Latvijā
Dzintra Znotiņa


Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Padomju laikos pasaulē vismazāko fotokameru "VEF Minox" zināja vai katrs, un arī šodien Latvijai ir izdevies sasniegt gluži vai Ginesa rekordu – izstrādājot pasaulē vieglāko datoru modeli. Tā radītāji – SIA "Micro Dators" – to dēvē par "Mazzy", un unikālu to padara ne vien niecīgais svars, bet arī fakts, ka tajā pirmo reizi Baltijas valstīs ieviesta zaļā filozofija.Zaļā tehnoloģija

"Mazzy"šobrīd piedāvā divas produktu līnijas. "Mazzy A4 Tablet" ir rekordviegls, tikai 350 gramu, dators, kas izmēros nepārsniedz videospēli. Tiesa gan, šis produkts paredzēts darbam, un to nevar izmantot datorspēlēm un filmu skatīšanai.

Citādi tas veiksmīgi piedāvā pilnvērtīgu interneta un biroja aplikāciju darbību, vienlaikus nodrošinot ievērojamu jaudu, 8 stundu baterijas darbības laiku un darbinieku mobilitāti. Interesanti, ka šāda produkta cena nebūt nav astronomiska - par aptuveni 350 eiro interneta veikalā ievietotie 100 eksemplāri izpirkti ātri vien. Turklāt "Mazzy"ir arī ūdensdrošs.

"Mazzy 4 Green Office" ir galda datoru sērija, kas izceļas ne vien ar pieticīgiem izmēriem, bet arī nelielu enerģijas patēriņu, mazu izdalītā siltuma daudzumu un ievērojami samazinātu trokšņu un vibrāciju apjomu. SIA "Micro Dators" valdes priekšsēdētājs Viesturs Plešs uzskata, ka šis produkts ir ideāli piemērots iestādēm, kas ikdienā strādā ar datubāzēm un kam nav nepieciešamības pēc lielu gabarītu jaudīgiem datoriem. "Pētījumi liecina, ka uzņēmums ar 1000 darbiniekiem var ietaupīt vidēji 40 000 kWh elektroenerģijas, izmantojot šo videi draudzīgo datoru," stāsta Viesturs.

 

Iespējām nav robežu

Jau vairāk nekā gadu "Micro Dators" ražotne atrodas Ogres biznesa inkubatorā. Uzņēmums piedāvā pēc klienta vajadzībām izstrādātus tehnoloģiskos risinājumus, to ierīkošanu un apkalpošanu. Tā ir ne vien datortehnika, bet arī gudro māju risinājumi un jebkura cita klienta pieprasīta sistēma. "Mēs uzskatām, ka nav neiespējamu projektu, cits jautājums ir to izstrādes cena," teic Viesturs Plešs. "Pasaule ir pilnīgi traka, pārdot ir iespējams jebko - galvenais ir to prast izmantot." Lielu iespaidu uz "Micro Dators" komandu atstāja piedalīšanās starptautiskajās tehnoloģiju izstādēs "CeBIT 2007" un "CeBIT 2008" Hannoverē. "Sapratām, cik tālu pasaule ir attīstījusies un kādā akmens laikmetā paši vēl dzīvojam. Tas, kas citiem ir ikdiena un gadiem zināma tehnoloģija, mums nereti tiek piedāvāts kā jaunums," stāsta Viesturs Plešs. "Kāpēc gan, lai mēs nevarētu izstrādāt ko līdzīgu?" "CeBIT 2008" laikā "Micro Dators" noslēdza vienošanos ar uzņēmumu no Latvijas par jauna prototipa izstrādi un 6000 datoru pasūtījumu, kas šobrīd tiek izstrādāti.

"Pasaule ir pilnīgi traka, pārdot ir iespējams jebko - galvenais ir to prast izmantot."

 

Atpakaļ pie minimālisma

Ideja par "Mazzy"izstrādi radusies, vērojot straujo tehnoloģiju attīstību, un tā izsaka arī "Micro Dators" darbinieku dzīves filozofiju - kāpēc sarežģīt vienkāršas lietas? Datoram ir konkrētas funkcijas. Akla dzīšanās pēc arvien lielākas jaudas un plašākām funkcijām nereti atstāj novārtā lietas pamatfunkciju, rezultātā padarot to neefektīvu. "Mazzy"datori ir vienkārši, un tie nav piemēroti darbam, piemēram, maketētājiem, kas strādā ar sarežģītu programmatūru. "Mūsu galvenais inženieris Vladimirs Ceremuhins pēc tautības ir ukrainis ar iespaidīgu darba stāžu, un viņš strādā vēl pēc padomju laiku metodēm. Toreiz bija vienkārši - nolika priekšā iekārtu un teica: mums vajag tādu pašu, tikai divreiz lētāku, divreiz izturīgāku un drošāku, un tai jābūt gatavai divreiz ātrāk. Nācās atrast ceļus, kā atbrīvoties no visām nevajadzīgajām detaļām, kas lieki patērē enerģiju un līdzekļus, bet reālu atdevi nedod. Tā ir radies arī "Mazzy"." Lai arī ar ierobežotām funkcijām, tas pilnībā ir piemērots biznesa vajadzībām.

"Micro Dators" nebūt nekandidē uz monopola tiesībām kāda unikāla produkta izstrādē, liela daļa ideju ir aizlienētas no pasaulē redzētā, kas pagaidām nav ieviests Latvijā. Viesturs Plešs ar aizrautību stāsta par idejām satiksmes regulācijai - vienotu sistēmu, kas, vadoties pēc satiksmes plūsmas, regulē luksoforu signālus. Vēl kāds jaunums Latvijas vidē, ko "Micro Dators" plāno īstenot kopā ar kompāniju "Touch It", ir jau izstrādes stadijā - elektroniskās ēdienkartes ar skārienjutīgu ekrānu pasūtījumu pieņemšanai. Projektu izstrādi un attīstību gan nedaudz kavē finansiālie apsvērumi. Tā kā "Micro Dators" īpašnieki neatzīst finanšu investīciju kompāniju atbalstu un ar piesardzību izturas arī pret kredītiem, uzņēmuma darbība tiek finansēta no privāta aizņēmuma un īpašnieku pašu uzņēmējdarbības. Tomēr pašreizējie "Micro Dators" apgriezieni sola, ka jau tuvāko mēnešu laikā visus aizņēmumus būs iespējams atdot.

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas