Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
      Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.29 (136) 2008. gada 16. jūlijs
            

  Praktiski padomi | Radošuma rakstu sērija

Radoši mērķi un attīstība
ARNIS PUŠKEIRIS, individuālais komersants, www.arnico.lv


Foto: Boriss Koļesņikovs, "LV"
  

Turpinājums. Sākums Nr. 14(121), 02.04.2008.

Droši vien mēs visi pazīstam kādu īpaši mērķtiecīgu personu un, visticamāk, pazīstam arī kādu, kam, mūsuprāt, nekādu mērķu nav. Mērķi un mērķtiecīgi cilvēki veido attīstību gan globālajā, gan sabiedriskajā un arī uzņēmējdarbības vidē. Tieši kāda noteikta cilvēka mērķis lielākoties ir bijis jebkura uzņēmuma vai organizācijas pamatā. Īsāk sakot – mērķi ir pamatā gandrīz visam. Ja nebūs mērķu, nebūs arī attīstības, bet, ja nebūs attīstības, tad vairs nebūs nekā. Iespējams, tas var šķist nedaudz pārdroši teikts, bet tāda ir viena no patiesībām – ja mēs apstājamies, mēs attīstībā ejam atpakaļ. Iedomājieties, ka jūsu uzņēmums vairs neattīstās nevienā virzienā. Visticamāk, nepaies ilgs laiks, un jūs, salīdzinot ar citiem, būsiet palicis sacensības pēdējās vietās.Mērķtiecīgums

Viena no galvenajām problēmām saistībā ar mērķiem ir to neizpratne. Vai mēs izprotam, kas ir mērķi, no kā tie rodas, kā tie dzīvo un kā tiek piepildīti? Šajos jautājumos praktiski ir parādīta mērķtiecīguma struktūra:

1. Rodas mērķis.

2. Mērķis tiek virzīts.

3. Mērķis tiek piepildīts.

Izskatās vienkārši, un tā tas arī ir. Mērķi ir vienkārša dzīves sastāvdaļa. Un pavisam noteikti - nav jācenšas sarežģīt šos jautājumus.

Ja tas būs par sarežģītu mūsu apziņai, tad tas vairs nebūs dabīgi. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka mērķiem mēs nevaram pieiet radoši un tādā veidā uzlabot savu attīstību.

Uzreiz gan jāpiebilst, ka izdomāts mērķis nekad nebūs tik spēcīgs, kā dabiski radies. Jūs gluži vienkārši nevarat sevi piespiest pieņemt šādu nedabīgu mērķi.

Kādi ir galvenie uzdevumi un iespējas no radošās puses? Tie ir:

• izprast mērķus;

• atklāt paslēptos mērķus;

• koncentrēties uz mērķiem;

• veiksmīgi tos piepildīt.

Vienlaikus aplūkosim arī to, kā rodas mērķtiecīgums un paši mērķi. Šī daļa lielākoties ir balstīta uz cilvēka būtību un pamatvajadzībām:

• pašizpausme;

• novērtējums;

• piederība un sociālās vajadzības;

• drošība un aizsargātība;

• fizioloģiskās vajadzības.

 

Mērķu uzbūve

Kaut arī mērķi nav fiziski - organisms vai lietas, tomēr arī tiem ir sava struktūra. Mērķi ir iedalāmi trīs grupās. Interesanti ir tas, ka visas trīs grupas ir stingri saistītas - nevar pastāvēt tikai viena no tām. Kā redzams attēlā, katra piramīdas daļa ir saistīta abos virzienos. Sāksim tās aplūkot pa vienai, sākot no piramīdas augšdaļas.

Globālie mērķi

Dažreiz šie mērķi tiek saukti par dzīves piepildījumu, par cilvēka būtību, bet uzņēmumiem - par vīziju vai misiju. Katrs tos dēvē, kā vien vēlas, bet ļoti reti nosauc īstajā vārdā - mērķis. Mērķis, redzamāks vai apslēptāks, ir katram no mums, arī katram uzņēmumam. Kāds varbūt vēlas būt ievērojams kosmonauts, kāds vēlas izmainīt pasauli. Ja ne viens, ne otrs jūs nesaista, varbūt jūsu mērķis ir izbaudīt katru mirkli dzīvē? Varbūt jūsu uzņēmuma mērķis ir vienkārši būt kvalitatīvākam, ātrākam un visādi citādi labākam? Galvenā atšķirība no citām grupām ir tā, ka globālos mērķus nevar līdz galam piepildīt, tos nevar pabeigt. Jo, ja šie mērķi būs pabeigti, tad ko darīt tālāk?

Vidus mērķi

Tie ir tie mērķi, par kuriem parasti visi zina. Mērķis var būt izveidot uzņēmumu, iegādāties māju utt. Tomēr, kā parādīts attēlā, šie mērķi ir radušies no globālajiem. Globālais mērķis ir radījis vajadzību piepildīt vidus mērķi. Savukārt vidus mērķa darbības būs vērstas jūsu globālā mērķa virzienā.

Mikromērķi

Arī par šo daļu lielākoties cilvēki nemaz nedomā kā par mērķiem. Tie ir paši mazākie, nemanāmie ikdienas mērķīši. Piemēram, izlasīt šo rakstu, aiziet uz tikšanos, apskatīt pastu. Šīs ir mazās dzīves daļiņas mūsu ikdienā, kuras ir radušās no vidus mērķiem un kuru piepildīšana ir virzīta uz vidus mērķu piepildīšanu.

Kopsavilkumā mērķu piramīdas darbība ir šāda: globālie mērķi rada vidus mērķus, vidus mērķi rada mikromērķus, mikromērķi piepilda vidus mērķus un vidus mērķi piepilda globālos.

 

Mērķu atklāšana

Kad esam izpratuši, no kā mērķi sastāv, ir laiks ķerties klāt to atklāšanai un definēšanai. Tieši atklāšanai, jo noteikšana būtu mērķu uzspiešana.

Vispirms ir jāsāk ar jūsu globālajiem mērķiem. Diemžēl šajā ziņā nav nekādu īpaši praktisku metožu, kā tos atklāt, tomēr dažu sarakstu izveide var jums palīdzēt.

Vērtību saraksts - centieties nosaukt visas vērtības jūsu dzīvē. Kas jums ir svarīgi?

Plānu saraksts - uzrakstiet visus savus ilgtermiņa plānus, kurus jau zināt. Kādi ir jūsu plāni?

Ideālā nākotne - šī daļa var būt veidota jebkādā formā: saraksts, stāsts, diagramma, attēli. Attēlojiet, kāda, jūsuprāt, būtu ideāla nākotne.

Bērnības sapņi - centieties atcerēties un nosaukt visus savus bērnības lielos sapņus.

Kad informācija ir apkopota, pārskatiet visu vēlreiz un centieties atklāt, kas ir visa pamatā. Kādas ir jūsu galvenās vērtības, kādi ir jūsu galvenie attēlojumi ideālai nākotnei? Plānu saraksts būs īpaši noderīgs, lai izprastu, kurp jūs virzāties šobrīd.

Kā redzams, saistībā ar mērķiem viss sākas tieši jūsos. Arī biznesa un darba pamatvirzieni sākas tieši ar jūsu mērķiem.

Vidus mērķi un sapņi

Kad esat atklājuši savus globālos mērķus, tad ļoti iespējams, ka par vidējiem jums nemaz neradīsies jautājumi vai neskaidrības. Tomēr šādā veidā jūs pamanījāt tikai daļu vidus mērķu - tos, ko jūsu apziņa automātiski fiksējusi kā darbības globālo mērķu sasniegšanai. Tā kā šis raksts ir par radošu mērķu izmantošanu, tad aplūkosim veidu, kā saskatīt vidus mērķus, kurus ir fiksējusi jūsu zemapziņa.

Kā zināms, tikt klāt mūsu zemapziņai ir diezgan sarežģīti vai pat neiespējami, tomēr ir kāda iespēja, kas kaut nedaudz ļauj ielūkoties tajos procesos, kas norisinās mūsu slēptajās domās. Tie ir sapņi. Arī šādā veidā zemapziņa var nodot mums informāciju par tās izdomātajām darbībām globālo mērķu sasniegšanai.

Lai izmantotu šo iespēju, ir lietojama vienkārša metode - "Sapņu dienasgrāmata".

Praktiski tas nozīmē, ka jūs pildāt dienasgrāmatu, kurā aprakstāt visus savus redzētos sapņus. Sapņu dienasgrāmata ir vajadzīga, jo vairumā gadījumu pēc ilgāka laika sapņus atcerēties ir ļoti sarežģīti. Jūs zināt, ka bija sapnis, bet nekādi nevarat atcerēties, par ko tieši.

Sapņu dienasgrāmatai ir četri principi:

1. Ejot gulēt, centieties sev iestāstīt, ka jūs sapņosiet un no rīta to visu atcerēsieties.

2. No rīta pamostoties, uzreiz neveriet vaļā acis, bet centieties turpināt domāt. Domājiet, kādi bija sapņi, kādas ir jūsu šā brīža izjūtas.

3. Pierakstiet savus sapņus.

4. Neizlaidiet dienas. Dariet to katru dienu kādu noteiktu periodu.

Vēlāk, kad esat piepildījuši savu dienasgrāmatu, pētiet un analizējiet to, mēģiniet atrast tajā mērķus un apslēptus rīcības plānus. Piemēram, ja jūs sapņojāt, ka veicat kādu darbību, ļoti iespējams, ka tas ir rīcības plāns vai daļa no tā.

 

Koncentrēties uz mērķiem

Lai mērķi piepildītos, uz tiem ir jākoncentrējas un jādarbojas to virzienā. Kas būtu jādara, lai tas izdotos maksimāli labi?

• Definējiet savus mērķus, to iemeslus, virzienus un rezultātus.

• Izveidojiet konkrētu ideju vai vizuāli attēlojiet, kādai ir jāizskatās situācijai un rezultātam. Domājiet par to pagātnes formā, it kā tas jau būtu noticis. Veiciet to, cik vien detalizēti iespējams.

• Domājiet par mērķi katru dienu, pārdomājiet to detalizēti.

• Domājiet par pozitīvajām lietām, kas būs, piepildot šo mērķi.

• Ejiet uz mērķi.

• Kad mērķis ir sasniegts, skaidri sev pasakiet, ka tas ir sasniegts, apbalvojiet sevi un ķerieties klāt nākamajam.

Viena no labākajām metodēm, kā nenovirzīties un nepazaudēt mērķus, ir izveidot sarakstu vai tabulu, kurā:

• pirmajā daļā ir nosaukti jūsu globālie mērķi;

• nākamajā daļā katru no globālajiem mērķiem izveidojiet kā sadaļu un zem tās uzrakstiet visus vidus mērķus.

Šāds saraksts jums katru rītu atgādinās, kāpēc jūs kaut ko darāt, kādā virzienā ejat.

 

Mērķu piepildīšana

Kā varēja pamanīt mērķu atklāšanas daļā, mēs nepieminējām mikromērķus. Tas ir tāpēc, ka tie nav jāatklāj. Mikromērķi ir darbības vidus un globālo mērķu sasniegšanai.

Kad jums ir skaidri vidus mērķi, veidojiet projektus, kā tos sasniegt. Aprakstiet, izplānojiet skaidri un precīzi, kā jūs tos sasniegsiet. Izmantojiet visu informāciju, ko esat savākuši, koncentrējoties uz mērķiem.

Balstoties uz projektiem, veidojiet darbu jeb mikromērķu sarakstus, kas jums ir jāizpilda ikdienā. Šādā veidā jums būs iespēja savus mērķus piepildīt.

Vēl viens princips veiksmīgai mērķu piepildīšanai ir rīcība - soli pa solim. Necentieties sasniegt visu uzreiz un negaidiet rezultātu acumirklī. Ķerieties pie viena mērķa un ejiet uz to, līdz sasniedzat vai arī nolemjat, ka šis mērķis jums vairs nav mērķis. Tikai pēc mērķa sasniegšanas vai atcelšanas ķerieties pie nākamā.

Atcerieties, ka nepietiek ar mērķu atklāšanu un koncentrēšanos uz tiem, lai realizētu mērķus. Ir jāsāk darīt un jāturpina darīt, kamēr nav sasniegts rezultāts.

Turpmāk vēl.

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas