Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
      Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.39 (146) 2008. gada 24. septembris
            

  Inovācijas lietas | No Latvijas uz Eiropu

Veiksmes stāsts: "EEN-Latvija" sadarbība ar uzņēmumu "Vizors"
Dr.paed. GUNDEGA LAPIŅA, "EEN-Latvija" projekta vadītāja


Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

EEN tīklu (Enterprise Europe Network) veido vairāk nekā 500 organizāciju 40 Eiropas valstīs – Eiropas Savienības (ES) valstīs, Eiropas ekonomiskās zonas valstīs, Norvēģijā un Īslandē un ES kandidātvalstīs – Turcijā un Maķedonijā, kā arī Armēnijā, Izraēlā un Šveicē. Tīkls tika izveidots, apvienojot divus Eiropas uzņēmējdarbības atbalsta tīklus – Inovācijas rosināšanas centru (IRC) tīklu un Eiropas Informācijas centru (EIC) tīklu.EEN tīkla mērķis ir palīdzēt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem palielināt to inovācijas kapacitāti, tādējādi veicinot šo uzņēmumu un visas Eiropas konkurētspēju. Šā tīkla ietvaros nav paredzēts uzņēmumiem sniegt finansiālu atbalstu tiešā veidā, bet gan palīdzēt attīstīt savu biznesu un eksportspēju starptautiskā mērogā, izmantojot iespējami jaunākās tehnoloģijas.

Eiropas biznesa atbalsta tīkla darbību Latvijā nodrošina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Latvijas Tehnoloģiskais centrs (LTC), bijušo EIC un IRC tīklu vadošās organizācijas Latvijā.

 

Veca ideja jaunā veidolā

Latvijas uzņēmums "Vizors" sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem izstrādājis tehnoloģiju "Inovatīva spēkratu dinamisko parametru reģistrācijas un analīzes sistēma" vai, vienkārši sakot, automašīnu melno kasti. Ikvienam zināms, ka lidmašīnās un kuģos ir melnās kastes, kas nodrošina šo transportlīdzekļu darbības parametru kontroli. Avārijas gadījumā no melnās kastes var iegūt informāciju, kas liecina par tās cēloņiem. Tātad ideja par melno kasti nebūt nav jauna. Tomēr, kā zināms, arī kādas tehnoloģijas izmantošana jaunos pielietojumos ir inovācija. Uzņēmums "Vizors" izstrādājis melno kasti gluži citu apsvērumu dēļ - lai uzskaitītu un kontrolētu benzīna patēriņu automašīnās. Melnā kaste smago lauksaimniecības un celtniecības transporta līdzekļu īpašniekiem palīdz ietaupīt līdzekļus pavisam vienkāršā veidā - tā izmēra, uzskaita un kontrolē degvielas patēriņu un reģistrē arī tādu visiem zināmu, bet nepatīkamu lietu kā benzīna zagšana. Ar šo problēmu sastopas automašīnu firmu un pakalpojumu īpašnieki visā pasaulē.

Uzņēmuma "Vizors" direktors Imants Keišs lepojas gan ar izstrādāto produktu, gan ar tā konkurētspējīgajiem parametriem - unikālo precizitāti, cenu, uzstādīšanas ātrumu. Lai aizsargātu izstrādātās tehnoloģijas intelektuālo īpašumu, uzņēmums pieteicis divus patentus. Tehnoloģija jau ir uzstādīta, izmēģināta un pieejama Latvijas tirgū. "Vizora" melnās kastes piemērs ir klasiski skaists inovācijas process, ja vien šis produkts tā izstrādes autoriem dotu pamatīgu peļņu. Lai iegūtu peļņu, nepieciešams mārketings - gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Tomēr uzņēmumā "Vizors" šobrīd strādā tikai 12 darbinieki, ienākumi un apgrozījums nav tik liels, lai tas spētu veikt mārketinga aktivitātes un meklēt starptautiskā noieta tirgus. Sākums ir labs, bet kā uzsākt patiešām veiksmīgu biznesu?

 

Inovatīvo tehnoloģiju datubāze

"Vizora" gadījums ar izstrādāto jauno tehnoloģiju ir raksturīgs veiksmīgas sadarbības piemērs ar EEN tīklu. Mazos, uz zināšanām balstītos uzņēmumos, kur ir izstrādātas jaunas tehnoloģijas, bieži vien nav resursu, lai tehnoloģijas komercializācijas procesu novestu līdz galam. Tādēļ Eiropas Komisijas un Latvijas Ekonomikas ministrijas atbalstītais projekts "EEN-Latvija" sniedz palīdzību uzņēmumiem starptautiskas tehnoloģiju un zināšanu pārneses veikšanai.

EEN tīkls, pirmkārt, uzņēmējiem kalpo kā ideju datubāze un informācijas avots par inovatīvām tehnoloģijām. Izmantojot EEN tīkla datubāzes, uzņēmumi iegūst informāciju par jaunām tehnoloģijām, to attīstības stadiju, parametriem, izmaksām, izplatību un arī izstrādātājiem. Analizējot EEN tīkla datubāzes saturu, var iegūt informāciju par attiecīgās nozares inovatīvo tehnoloģiju kopumu un tendencēm Eiropā, jauno tehnoloģiju inovatīvajiem aspektiem un priekšrocībām, konkurentiem un biznesa attīstības iespējām. Piemēram, meklējot informāciju par automašīnu dinamisko parametru reģistrācijas un analīzes sistēmu un ievadot atbilstošus atslēgvārdus EEN tīkla datubāzē, EEN konsultanti var atrast informāciju par līdzīgām, Eiropā izstrādātām tehnoloģijām. Šo informāciju "Vizors" var izmantot savas tehnoloģijas attīstībai, jaunu tehnoloģiju izstrādei un konkurentu izpētei.

 

Sadarbības partneri

Otrkārt, EEN tīkla informācija ir izmantojama sadarbības partneru meklēšanai. Ja "Vizors" būtu nolēmis attīstīt savu tehnoloģiju, piesaistot Eiropas labāko inženieru prātus, ar EEN tīkla palīdzību var atrast gan pētniecības, gan biznesa sadarbības partnerus. Uzstājoties "EEN-Latvija" rīkotajās inovācijas dienās visā valstī, uzņēmumam "Vizors" ir iespēja iepazīstināt ar savu inovatīvo tehnoloģiju interesentus reģionos un tādējādi izvērst sadarbību. Šādā veidā "Vizora" speciālistu uzstāšanos jau ir dzirdējuši uzņēmēji Aizkrauklē, Madonā, Ventspilī, Jēkabpilī.

 

Tehnoloģiju imports un eksports

Treškārt, EEN tīkla uzdevums ir veicināt starptautisko tehnoloģiju pārnesi jeb tehnoloģiju importu un eksportu. Šobrīd "Vizora" izstrādātā melnās kastes tehnoloģija tiek izplatīta Latvijas, Krievijas un Baltkrievijas tirgū, bet tā ir konkurētspējīga Eiropā un pat pasaulē. EEN tīkls var palīdzēt atrast starptautiskus sadarbības partnerus, apgūt jaunus tirgus, kā arī uzlabot esošo tehnoloģiju. No vienas puses, ar EEN tīkla starpniecību "Vizora" izstrādātā melnā kaste tiek piedāvāta Eiropā kā gatava tehnoloģija. No otras puses, ar Eiropā izstrādāto tehnoloģiju palīdzību "Vizors" var uzlabot sava produkta funkcijas. Ja "Vizoram" nav zināšanu un resursu, lai papildinātu melno kasti ar šādu funkciju, tad iespējams veikt tehnoloģiju pārnesi un šo risinājumu importēt no Eiropas. Piemēram, "Vizors" vēlas uzlabot melnās kastes parametrus, pievienojot tām papildu funkciju - alkohola tvaiku klātbūtnes noteikšana autovadītāja kabīnē. Tādējādi, izmantojot EEN tīkla starpniecību, "Vizors" vienlaikus veic gan tehnoloģiju importu, gan eksportu.

 

Kā sadarboties ar "EEN-Latvija"

Uzņēmums "Vizors" un Latvijas Tehnoloģiskā centra birojs "EEN-Latvija" atrodas vienā ēkā ("Vizors" ir Tehnoloģiskā centra biznesa inkubatora uzņēmums), taču īstenībā tam nav nozīmes, jo biroja starptautiskā tehnoloģiju mārketinga pakalpojumi ir pieejami ikvienam Latvijas uzņēmumam.

Kā tad notiek uzņēmuma un "EEN-Latvija" sadarbība?

Ja uzņēmums X interesējas par jaunām tehnoloģijām savā nozarē un vēlas regulāri saņemt informāciju par tām, tad jāpiereģistrējas "EEN-Latvija" interneta vietnē http://irc.innovation.lv un jākļūst par "EEN-Latvija" klientu.

Ja uzņēmumam vajadzīga konkrēta tehnoloģija, tad nepieciešams formulēt tehnoloģijas pieprasījumu (veidlapa atrodama "EEN-Latvija" vietnē, kā arī "EEN-Latvija" birojā) un "EEN-Latvija" to publicē EEN tīkla datubāzē un meklē tehnoloģisko risinājumu Eiropā. Ar EEN tīkla palīdzību tiek atrasti vairāki potenciālie sadarbības partneri, un uzņēmumam X atliek tikai izvēlēties vispiemērotāko.

Ja uzņēmums X, tāpat kā "Vizors", ir izstrādājis inovatīvu tehnoloģiju vai produktu, kuru vēlas komercializēt Eiropā, tad sadarbība noris līdzīgi. Uzņēmums definē tehnoloģijas piedāvājumu un ar EEN tīkla palīdzību meklē sadarbības partnerus Eiropā. Atsevišķos gadījumos "EEN-Latvija" palīdz uzņēmumam atrast sadarbības partnerus, uzaicinot to piedalīties uzņēmumu misijā vai brokerpasākumā kādā konkrētā valstī, kur palīdzīgu roku sniedz atbilstošās valsts EEN biroja darbinieki.

Jāpiebilst, ka Latvijas uzņēmumiem EEN tīkla tehnoloģiju mārketinga pakalpojumi ir bez maksas.

Gaidām visus interesentus Latvijas Tehnoloģiskajā centrā "EEN-Latvija" birojā Rīgā, Aizkraukles ielā 21-326, tālr. 6754 0703, e-pasts: een@edi.lv.

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas