Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
      Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.39 (146) 2008. gada 24. septembris
            

  Praktiski padomi | Par tehnoloģiju iespējām

Internets uzņēmējam – informācija un saziņa
ARNIS PUŠKEIRIS, individuālais komersants, www.arnico.lv


Foto: Boriss Koļesņikovs, "LV"

Bieži vien tiek diskutēts par interneta noderīgumu vai tieši otrādi – lielo kaitējumu, ko tas mums nodara. Tomēr ļoti reti iedziļināmies tajā, ko tieši tas mums dod vai nedod. Uzņēmējiem šis jautājums ir īpaši svarīgs, jo tas praktiski ir jautājums par ieguldījumu un tā atdevi, jo gan internets, gan dators maksā naudu. Aplūkosim, ko uzņēmējam var dot internets un kā to vislabāk izmantot.Uzreiz vienosimies, ka šajā rakstā noteiktās darbības dažādu iespēju izmantošanai ir vispārīgas, jo aplūkoti tikai galvenie punkti. Precīza darbību secība var atšķirties gan dažādās programmās, gan to versijās. Galvenais ir nesamulst, ieraugot daudz nezināmu pogu - pamatā viena veida programmu struktūra ir vienāda, un pārējām lietām vienkārši nav jāpievērš uzmanība, kamēr tāda vajadzība nav radusies.

 

Informācijas meklēšana

Pirmā un galvenā iespēja, kas interneta pirmsākumos un joprojām tiek izmantota, - informācijas iegūšana. Protams, pārlūkot visus interneta resursus nav iespējams un nemaz arī nav vajadzīgs. Tātad, kā atrast sev nepieciešamo? Vieglākais veids ir interneta meklētāji. Šīs sistēmas katru dienu apstaigā visus interneta plašumus un savāc datus par visām tur atrodamajām vietnēm un informāciju tajās. Rezultātā - jums vienkārši ir jāievada sev vēlamie atslēgvārdi, un meklētājs atradīs piemērotākās vietnes.

Ļoti svarīgi ir izprast pašu meklēšanas procesu jeb kādus jautājumus uzdot meklētājiem. Ja jūs ievadīsiet jautājumu "Kā uzcelt māju?", ir ļoti niecīga iespēja, ka atradīsiet sev vēlamo rezultātu.

Meklētāji informāciju iegūst, nolasot katras interneta vietnes saturu, tāpēc visvieglāk ir sameklēt teksta daļu, kāda tā ir bijusi vietnē. Veidojiet jautājumu no lietvārdiem vai darbības vārdiem, jo tieši tie visbiežāk ir bijuši nolasītajā resursā. Par piemēru ņemot šo pašu jautājumu par celtniecību, mēģināsim iedomāties, kas, visticamāk, ir bijis mājaslapā, kurā tas uzrādīts. Varbūt teksta autors ir rakstījis "mājas celšana"? Bet varbūt mums ir jāmeklē kāds portāls celtniekiem, tad varētu izmantot atslēgvārdu "celtniekiem". Ar pirmo reizi atrast vēlamo droši vien neizdosies, tāpēc izmēģiniet dažādus variantus, jo vienā gadījumā varbūt neatradīsiet īsto, bet otrā atradīsies tieši tas resurss, ko esat vēlējušies.

Vēl ļoti svarīgs aspekts, kas jāatceras, - kā meklētājs uztver jūsu ievadītos vārdus. Vispirms tas, protams, mēģinās atrast tieši to vārdu salikumu, ko esat ievadījuši, pēc tam mēģinās vārdus samainīt dažādās kombinācijās un beigu beigās meklēs arī resursus, kur ir tikai viens no ievadītajiem vārdiem. Piemēram, jūs vēlaties atrast, kādas programmas tiek piedāvātas uzņēmējiem, lai tās pēc tam varētu salīdzināt un izvēlēties sev piemērotāko. Pirmkārt, mēs varētu uzrādīt, kādas programmas nepieciešamas. Bet, lai atvieglotu sev arī otro darbību - izvēlēties vajadzīgo -, ievadīsim šādu variantu "biznesa programmas top". Tādā veidā meklētājs, visticamāk, vispirms atradīs vietnes, kurās ir kādi programmu topi, pēc tam vienkārši biznesa programmu vietnes un beigu beigās - programmas pašas par sevi.

Kad esam noskaidrojuši, kā meklēt, ne mazāk svarīgs kļūst jautājums - KUR? Pārsvarā cilvēki laika gaitā izvēlas vienu, sev ērtāko meklētāju, taču piedāvājums ir liels, un iesākumā būtu vērts izmēģināt vairākus. Populārākie meklētāji ir:

www.google.lv;

www.yahoo.com;

www.live.com;

www.altavista.com;

www.siets.lv.

Ja ir iespējams, jau tagad atveriet pašu pirmo no šiem meklētājiem un aplūkojiet tā pamata struktūru:

• jautājuma ievades lauks - tajā ievadiet savu jautājumu;

• meklēšanas poga - nospiediet, lai sāktos meklēšana;

• papildu funkcijas - lielākoties tie ir uzstādījumi, kur meklēt:

- visā internetā,

- Latvijas vietnēs,

- vietnēs latviešu valodā.

Kad sāksies meklēšana, vietne uzreiz nomainīsies un iepriekš redzētais meklēšanas lauks, visticamāk, pārvietosies uz ekrāna augšējo daļu. Zemāk būs galvenais informācijas bloks, kurā secīgi izvietoti visi atrastie rezultāti, kas savukārt sadalīti vairākās lapās. Nesamulstiet rezultātu skaita dēļ, pārsvarā tas būs mērāms tūkstošos. Varat droši apstāties jau pie pāris pirmo lapu rezultātiem.

Lielākā daļa meklētāju, lai atvieglotu šo funkciju, jums rādīs ne tikai vietnes virsrakstu, bet arī kādu nelielu daļu vietnes satura. Tas var palīdzēt izvēlēties piemērotāko resursu.

 

Informācijas krātuves

Otra iespēja, kā internetā iegūt informāciju, ir izmantot tematiskas informācijas vietnes jeb uzziņu dienestus, katalogus, enciklopēdijas.

Viens no vieglākajiem veidiem ir izmantot mums zināmos telefona uzziņu dienestus, precīzāk to interneta versijas, piemēram:

• 1187 - www.zl.lv;

• 1188 - www.1188.lv.

Šīs vietnes aptver gan uzziņas, gan katalogus, piemēram, uzņēmumu katalogus. Arī katalogos meklēšana pamatā ir tāda pati, kā iepriekš aprakstīts: ir galvenais jautājuma ievades lauks un poga "meklēt". Atšķirība tikai tā, ka šeit jūs vairs neievadāt atslēgvārdus, bet gan uzņēmuma nosaukumu vai tā daļu.

Latvijā ļoti labs veids, kā iegūt juridisko informāciju par kādu uzņēmumu, ir izmantot uzņēmumu katalogu - www.lursoft.lv, bet likumus un Ministru kabineta noteikumus ļoti ērti izpētīt tiesību aktu vortālā www.likumi.lv.

Savukārt, ja vēlaties iegūt enciklopēdisku informāciju, droši vien pats populārākais un apjomīgākais resurss ir lv.wikipedia.org. Tā ir liela izmēra bezmaksas enciklopēdija, kuras veidošanā var piedalīties jebkurš interneta lietotājs un kura aptver gandrīz visas dzīves jomas.

 

Informācija video un audio

Internetā informācija neglabājas tikai tekstu veidā, arvien vairāk ir pieejami video un audio failu resursi. Šādā veidā jūs varat bez maksas aplūkot un noklausīties dažādus raidījumus vai semināru, konferenču ierakstus. Šo informāciju var iedalīt divās grupās.

Privātas izcelsmes. Tie ir ieraksti, kurus ir pārrakstījušas vai ierakstījušas privātpersonas. Protams, šī aspekta dēļ būtu arī jāuzmanās un ļoti jāizvērtē satura ticamība. Pie šiem ierakstiem var nokļūt pavisam vienkārši, izmantojot video katalogus. Populārākie no tiem ir:

www.youtube.com;

www.video.google.com.

Atverot kādu no tiem, redzēsiet, ka arī šajos katalogos jums tiek piedāvāta meklēšanas iespēja. Tāpat kā meklējot interneta vietnes, varat sameklēt arī video vai audio ierakstu.

Atšķirība sākas ar konkrēta resursa izvēli. Video katalogā jūs no atrasto lietu saraksta nokļūsiet nevis citā interneta vietnē, bet šajā pašā vietnē jums atvērsies video lodziņš. Lielākoties video sāks darboties automātiski, bet ja nē, tad varat sākt to spēlēt paši. Video lodziņam ir pieejamas galvenās jums nepieciešamās funkcijas:

Play (spēlēt) - lielākoties parādīta kā bultiņa;

Pause (apstādināt) - parādīta kā divas vertikālas svītriņas;

Volume (skaļums) - attēlots kā skaļrunis.

"Jūs varat bez maksas aplūkot un noklausīties dažādus raidījumus vai semināru, konferenču ierakstus."

Profesionālas izcelsmes. Tie ir ieraksti, kuri ir daļa no kādas apmācības, oficiāli izplatīti ieraksti no dažādām konferencēm vai medijiem.

Parasti šo video atrašanās vietas jeb interneta adreses jūs varat atrast dažādos bukletos vai arī to jums vienkārši atsūtīs organizācija saistībā ar pasākumu, kurā piedalāties.

Atveriet šo adresi, un, tāpat kā iepriekš minēts, jums parādīsies video lodziņš ar nepieciešamajām funkcijām.

 

Saziņa - ne tikai e-pasts!

Pats populārākais un droši vien arī visiem zināmākais saziņas veids internetā ir e-pasts, bet tas nebūt nav vienīgais! Mūsdienu internetā ir plašas iespējas izmantot arī saziņu reālā laikā. Parasti tā ir programma, kas starp jums un otru personu izveido tērzētavu (chat). Atšķirībā no e-pasta abi sarunu dalībnieki var rakstīt ziņas, un tās uzreiz parādās tērzētavas galvenajā logā gan vienam, gan otram dalībniekam. Šādi var veidoties īsta saruna vai diskusija un nav nepieciešams gaidīt, kamēr atnāks vēstule. Biežāk lietotās reālā laika saziņas programmas ir:

• Skype - www.skype.com;

• AIM - www.aim.com;

• Google Talk -

www.google.com/talk/;

• ICQ - www.icq.com.

Apmeklējot šīs interneta vietnes, jums tiks piedāvāts lejuplādēt saziņas programmu. Kad esat to veikuši, startējiet šo failu un, sekojot instalēšanas instrukcijām, uzstādiet to uz sava datora. Tālāk jums tiks piedāvāts izveidot savu kontu vai lietotājvārdu. Tas ir vajadzīgs, lai jūs varētu atpazīt citi lietotāji.

Protams, šādas sarunas var notikt tikai tad, ja abiem sarunas dalībniekiem uz datora ir instalēta saziņas programma, tāpēc vispirms cilvēkiem, ar kuriem plānojat biežāk diskutēt, apvaicājieties, kuru no programmām viņi lieto.

Kad esat uzzinājuši sarunbiedra lietotājvārdu un uzstādījuši tādu pašu saziņas programmu, varat sākt sarunas. Lielākoties saziņas programmas sastāv no šādiem galvenajiem blokiem:

• kontaktu saraksts (sarunbiedrus ir iespējams pievienot kontaktu sarakstā, lai nākamreiz vairs nebūtu jāmeklē);

• lietotāju meklētājs;

• sarunu logs, kas sastāv no ziņu saraksta un ziņu ievades lauka.

Lai sāktu sarunu, sameklējiet drauga lietotājvārdu un ziņu ievades laukā ievadiet savu pirmo ziņu. Drauga programmā uzreiz parādīsies paziņojums, ka esat uzsācis ar viņu sarunu.

 

Īsta saziņa un konferences

Gandrīz visas saziņas programmas mūsdienās piedāvā arī pavisam reālas saziņas iespējas, piemēram, sazināties audio formātā. Nepieciešams tikai mikrofons, austiņas, un varēsiet sarunāties tāpat kā pa telefonu. Programmas mikrofona un austiņu esamību parasti nosaka pašas, un jūsu kontaktu sarakstā papildu sarunas sākšanai (chat) būs arī zvanīšanas iespēja (call), aktivizējiet to un gaidiet, kad otrs cilvēks pieņems jūsu zvanu.

Ja jums ir pieejama pie datora pieslēgta video kamera jeb biežāk saukta "web kamera", tad iespējas ir vēl plašākas un papildus zvanīšanai parādīsies arī video zvans (video call). Šādi jūs varēsiet sarunāties un reizē redzēt savu sarunbiedru.

Vēl viena iespēja internetā radīja īstu apvērsumu, proti, konferences sarunas un zvani. Pamatā tās ir tās pašas sarunas, tikai programmas logā papildus atainojas iespēja sarunai pievienot neierobežotu skaitu lietotāju. Iedomājieties, cik viegli ir noorganizēt apspriedi ar visiem uzņēmuma nodaļu vadītājiem reizē, kaut arī tie katrs atrodas citā pilsētā!

Izmantojiet interneta tehnoloģijas ikdienas darbā un nebaidieties meklēt arvien ko jaunu, jo attīstība norisinās katru dienu un tātad reizē - arī iespējas atgūt datora aprīkojumā un internetā ieguldītos līdzekļus!

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas