Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
      Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.42 (149) 2008. gada 15. oktobris
            

  Praktiski padomi | Par tehnoloģiju iespējām

WEB programmatūra – mūsdienīgs risinājums
ARNIS PUŠKEIRIS, individuālais komersants, www.arnico.lv


Foto: Boriss Koļesņikovs, "LV"

Iespējams, daži no jums jau ir dzirdējuši par šo samērā jauno informācijas tehnoloģiju virzienu. Bet tomēr, kas īsti ir WEB programmatūra un kāds mums no tās labums, zina tikai retais. Ikdienā esam pieraduši lietot datoru, kas pats par sevi mums nedotu gandrīz nekādu labumu, ja vien tajā nebūtu uzstādītas dažādas darbam nepieciešamās programmas – gan dokumentu un attēlu apstrādei, gan saziņai. Arī interneta lapu apskatei mēs lietojam interneta pārlūkprogrammu.Lielākā atšķirība ir tā, ka WEB programmatūra nav uzstādīta mūsu datorā, bet gan atrodas internetā un tai piekļūt mēs varam ar jau pieminēto interneta pārlūku - tādā pašā veidā, kā atverot mājaslapas. Ko tas mums dod? Pirmkārt, ieguvums ir pati pamatideja. Ja šī programma nav jāuzstāda datorā, tātad mums nav jāsatraucas par datora parametriem un veiktspēju. Biežākais no iemesliem, kāpēc tiek pirkti jauni datori, ir nevis to salūšana, bet tieši parametru neatbilstība jaunāko programmu prasībām. Īsāk sakot, jau šī punkta dēļ mēs varam ieekonomēt diezgan lielus līdzekļus.

Otrs ieguvums ir cenu atšķirība starp datora programmām un WEB programmatūru. Kaut arī esam pieraduši, ka katra jauna lieta maksā dārgāk nekā vecā, ar šo programmatūru ir citādi. Lielākoties tiek piedāvāti bezmaksas reģistrācijas varianti, kuros programmas iespējas ir limitētas. Protams, normālai uzņēmuma darbībai šie limiti tiek diezgan ātri pārsniegti, bet arī maksas varianti ir krietni lētāki. WEB programmu cenas svārstās vidēji no 2 līdz 20 latiem mēnesī.

Lūk, esam nonākuši arī pie trešā ieguvuma! Jums nav jāiegādājas programma uz ilgu laiku - jūs maksājat katru mēnesi un līdz ar to jebkurā brīdī varat pārtraukt tās lietošanu vai nomainīt pret citu, nezaudējot savus līdzekļus. Parasti gan, lai pārliecinātos, vai programma der, pietiek sākuma posmā izmantot ierobežotos bezmaksas variantus, tādā veidā nezaudējot pilnīgi neko.

 

Brīvība

Tāpat kā jau minētie ieguvumi mums dod sava veida brīvību, ir vēl viens ļoti svarīgs pluss, kas nosaka izvēli par labu WEB programmatūrai. Tā kā programma atrodas internetā, tad tai piekļūt un līdz ar to lietot visus savus failus jūs varat no jebkura datora ar interneta pieslēgumu. Jo īpaši noderīgi tas ir tad, ja jums nākas lietot vairākus datorus, piemēram, darba un privāto, vai, atrodoties izbraukumā pie klientiem, lietojat klienta datoru. Tādējādi jūs vairs neesat piesiets savam datoram.

Otrkārt, arī izveidotos failus jūs varat nopublicēt turpat internetā un kolēģiem vienkārši iedot dokumenta adresi. Ļoti noderīgi ir tas, ka cilvēkiem, kam jūs šo adresi dosiet, nemaz nav jābūt reģistrētiem programmas lietotājiem. Viņi dokumentu atvērs tāpat kā jebkuru interneta lapu. Tā veiksmīgi tiekam galā ar dažādu dokumentu formātu problēmu, kad kolēģis nevar atvērt jūsu atsūtītos failus, jo viņam nav tādas programmas kā jums.

Protams, ir gadījumi, kad izveidotie dokumenti un faili ir jāsaglabā savā datorā, lai tiem varētu piekļūt gadījumā, ja nav pieejams internets. Arī par šo problēmu ir padomāts, un vairums WEB programmu piedāvā iespēju saglabāt failus populārākajos datorprogrammu formātos.

 

Mīnusi

Pirmais mīnuss, par ko cilvēki iedomājas, ir informācijas drošība. Ja šie faili neglabājas jūsu datorā, tātad tie glabājas interneta serverī jeb svešā datorā. Skan diezgan šaušalīgi, ja runājam par kādu uzņēmuma informāciju. Tomēr arī šai situācijai ir risinājums, jo jūsu faili neglabājas visiem publiski pieejamā vietā. Reģistrējoties kādā no programmām, jums tiek iedalīta interneta servera vieta un tai piekļūt varat tikai ar savu paroli, izņemot gadījumus, kad esat publicējuši kādu no failiem. Tātad jūsu faili nav pieejami visiem, un arī glabātava nav gluži nezināma, bet konkrētās programmas uzturētāja pārvaldīta. Kā ar jebkuras lietas iegādi, arī WEB programmatūrai ir līgums, kur ir atrunātas abu pušu saistības, līdz ar to servisa sniedzējam ir jāatbild par jūsu informācijas drošību. Tātad faili tomēr ir aizsargāti! Vēl vairāk - pastāvīgo uzlaušanas draudu dēļ visi interneta serveri tiek stingri aizsargāti, tāpat kā jūsu dators. Precīzāk, interneta serveri tiek aizsargāti daudz rūpīgāk. Lielākoties pie tiem 24 stundas diennaktī strādā speciālisti, nepārtraukti atjauninot un uzlabojot visus iespējamos drošības pasākumus.

Otrs mīnuss noteikti ir pašreizējā interneta un interneta pārlūkprogrammu veiktspēja. Ne vienmēr mums ir pieejams ļoti ātrs interneta pieslēgums, tādēļ WEB programmatūras izmantošana var būt apgrūtināta, precīzāk - lēna. Arī interneta pārlūkprogrammas spējas darbināt jūsu izvēlēto WEB programmu ir zemākas nekā jūsu datora veiktspēja, kas padara šo programmu lietošanu lēnāku.

 

Lietošanas iespējas

Protams, ja jums ir pieejams labs interneta pārlūks un labs interneta pieslēgums, tad problēmām nevajadzētu būt. Turklāt interneta vidē viss strauji attīstās. Piemēram, aplūkojiet jūsu interneta pakalpojuma sniedzēja piedāvātos interneta ātrumus šobrīd un mēģiniet tos salīdzināt ar skaitļiem, kas bija pirms gada vai diviem! Arī pati WEB programmatūra nepārtraukti attīstās, un šobrīd esam tikai tās spēju sākumposmā.

Runājot par šiem programmu darbības ātruma uzlabojumiem, pie viena pievērsīsimies arī interneta pārlūkprogrammai. Vai zināt, kādu programmu interneta apskatei lietojat?

Par šo jautājumu ir diskutēts ļoti daudz - gan par dažādu programmu iespējām vai, tieši otrādi, - trūkumiem. Šoreiz aplūkosim to tikai WEB programmatūras izmantošanas sakarā. Tātad, kādi ir ieteicamākie interneta pārlūki, ja esat nolēmuši izmēģināt šīs jaunās interneta iespējas.

• Google Chrome (www.google.com/chrome) - šo ierindojam pirmo, jo praktiski tas ir pirmais interneta pārlūks, kura izstrādes laikā ļoti liela uzmanība ir pievērsta tieši WEB programmatūras vajadzībām un jau pieminētajai darbības ātruma problēmai.

• Mozilla Firefox (www.firefox.com) - ilgu laiku pats veiktspējīgākais pārlūks.

• Opera (www.opera.com) - tieši šim pārlūkam visbiežāk tiek veidotas jaunas versijas, un ļoti daudzas no tām izceļas veiktspējas ziņā.

• Internet Explorer 7 - šajā gadījumā svarīgs ir versijas numurs. Iepriekšējās pārlūka versijas bija pārāk smagnējas WEB programmatūras ērtai lietošanai.

 

Kā sākt lietot

Pirms ķeramies klāt piedāvājumu klāstam, nedaudz apskatīsim, kā šīs programmas lietot.

Apmeklējiet jebkuru no tālāk minētajām programmu lapām un atrodiet pogu vai saiti reģistrācijai. Izpildot visas prasītās darbības, jūs piereģistrēsiet savu kontu šajos servisos. (Nebaidieties, ar kontu šeit saprot jums izdalīto darba vietu - virtuālo darba kabinetu, nevis jūsu bankas kontu!)

Gandrīz vienmēr jums uz e-pastu tiks atsūtīta apstiprinājuma vēstule. Tādā gadījumā veiciet visas tur norādītās darbības sava konta apstiprināšanai. Parasti tas tiek darīts, lai pārbaudītu, vai jūsu norādītais e-pasts ir īsts un vai to var izmantot kā jūsu lietotāja identifikatoru.

"Nebaidieties, ar kontu šeit saprot jums izdalīto darba vietu - virtuālo "darba kabinetu", nevis jūsu bankas kontu!"

Kad reģistrācija pabeigta, apmeklējiet servisa pirmo lapu un atrodiet autorizēšanās bloku! Ievadiet prasīto informāciju un paroli! Turpmāk būs jāveic tikai šis pēdējais punkts.

Pēc autorizēšanās atvērsies vai nu programmas pirmā lapa, vai pati programma. Kā redzat, izkārtojuma pamatprincipi ir tādi paši kā datorā esošajās jau ierastajās programmās.

Lielākā atšķirība ir tā, ka šīm programmām kreisajā pusē vai citā pamanāmā vietā atradīsies jūsu failu saraksts. Iespējams, tas pat ir ērtāk nekā datora programmatūrā, jo tur, lai atrastu failus, jums jāpārskata mapes.

Ķersimies klāt WEB programmām!

 

Dokumentu apstrādes jeb ofisa programmas

Šī programmatūra lielākoties ir aizstājēji mūsu ierastajām dokumentu, tabulu un prezentāciju programmām. Tām pat gandrīz nav atšķirības lietošanā, vienīgais - nedaudz mazāk iespēju.

• "Google" programmu pakete:

docs.google.com - darbam ar dokumentiem, tabulām un prezentācijām.

• "ZOHO" programmu pakete (www.zoho.com) - viens no plašākajiem programmu klāstiem:

writer.zoho.com - dokumentiem;

sheet.zoho.com - tabulām;

show.zoho.com - prezentācijām.

 

Vadībai

Vadības kategorijas programmas, varētu teikt, ir aizsācēji visai WEB programmu idejai, jo tieši šiem rīkiem ir nepieciešamas lielākās iespējas strādāt internetā un vienot vadītājus un darbiniekus neatkarīgi no tā, kurā pasaules malā viņi atrodas.

Strādājot ar vadības programmām, jūs saskarsieties ar diezgan lielām atšķirībām lietošanā. Tās ir sadalītas vairākās daļās, kur katra daļa ir kāds no vadībai nepieciešamajiem rīkiem. Protams, starp tiem būs arī rīki darbam ar dokumentiem:

www.aceproject.com - viena no apjomīgākajām projektu vadības programmām;

www.celoxis.com - projektu vadības programma, kurā atradīsiet daudz pavisam jaunu un citur neizmantotu risinājumu, kā veikt jau ierastas lietas;

projects.zoho.com - projektu vadības programma, spēcīgs risinājums projektu vadītājam;

docs.zoho.com - dokumentu vadība, pārsvarā domāts dokumentu izplatīšanai starp kolēģiem;

planner.zoho.com - darba plānotājs, darbu saraksti, kalendārs un viss pārējais, kas nepieciešams ikdienas sakārtošanai;

meeting.zoho.com - WEB konferenču rīkošanai;

www.perldesk.com - domāts klientiem jeb apkalpošanas servisa aizstājējs.

Protams, šīs nav vienīgās pieejamās WEB programmas. Kad sāksiet lietot kādu no tām, ātri vien nonāksiet līdz jaunām, varbūt pat šobrīd vēl neesošām programmām un iespējām.

Sāciet ar vienu un izlemiet paši, vai WEB programmu plusi ir lielāki par mīnusiem vai tomēr jūsu situācijā šie mīnusi ir pārāk kritiski, un, protams, vērtējiet tāpat kā jebkuru citu lietu - vai jums ir ērti tās lietot vai ne! Ne visos gadījumos šā veida programmatūra būs veiksmīgs risinājums, tomēr ļoti daudzi šādi iegūs iespēju lietot tiem nepieciešamās programmas ar mazākām izmaksām un ar daudz lielāku brīvības sajūtu. Nobeigumā vēl jāpiebilst - nebaidieties eksperimentēt un izpētiet visas šo programmu iespējas, jo neko ļaunu savam datoram nodarīt ar to nevarat (vēl viens pluss WEB programmatūrai)!

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas