Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
      Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.43 (150) 2008. gada 22. oktobris
            

  Biznesa kāpnes | Neliels uzņēmums piejūras pilsētā

Pašai savs puķu veikals
RENĀTE PITRANGA


Foto: Boriss Koļesņikovs, "LV"
   

Lai veiksmīgi izveidotu un vadītu savu ziedu salonu, ir nepieciešamas zināšanas par puķēm, veiksmīga apstākļu sakritība un noteikti neviltota mīlestība pret tik skaistajām dabas veltēm – ir pārliecināta VINETA FIRLEJA, ziedu salona "Noraga" dibinātāja un vadītāja. Ja otrreiz varētu dot savam uzņēmumam vārdu, viņa to sauktu par puķu bodi "Noraga". Tāds raksturojums vairāk piestāvētu viņas veikalam, kas nodēvēts par ziedu salonu.Vineta saka: "Tas ir vesels stāsts, kā veikals tika pie šāda nosaukuma "Noraga". Pirms tam bija vismaz 14 nosaukumu variantu, kurus gribēju redzēt sava veikala vārdā, bet neviens nederēja, jo visi jau bija reģistrēti Uzņēmumu reģistrā. Tad ņēmu rokās vecu Ulmaņa laika ārstniecības augu grāmatu un skatījos interesantos augu nosaukumus. Man iepatikās augs noraga, kas pēc izskata ļoti līdzinās burkānam un aug mežos. Tā nosaukums tautas valodā ir meža morīši. Tas likās tik skaisti un nedzirdēti!"

 

Biznesam pamudināja dvīņi

"Godīgi sakot, pati nekad kā īsta biznesa sieviete neesmu jutusies. Arī citi mani par tādu nemaz neuztver. Atceros, nesen staigāju pa Rīgas veikaliem un gribēju sev nopirkt kādu jaunu apģērbu, kad pārdevēja vienā veikalā nelaipni noteica: "Šis veikals domāts biznesa sievietēm, diez vai ko piemērotu sev atradīsiet!" Tāda ne biznesa sieviete jūtos jau no paša sākuma, kad veikalu atvēru," stāsta Vineta. Ideja par savu biznesu viņai radās pirms septiņiem gadiem, drīz pēc tam, kad ģimenē bija pieteikušās dvīnītes. "Man bija 42 gadi, kad piedzima bērni. Dzīvoju ar meitenēm pa māju un prātoju, kā viņas audzināšu, kā viņas vēlāk izglītošu, ja mani dvīņi gribēs iegūt augstāko izglītību? Sapratu, ka man kā pensionārei būs grūti atrast tik labi atalgotu darbu, lai sniegtu savām meitām visu, ko viņas vēlas. Pirms tam septiņus gadus biju strādājusi Tukuma ziedu salonā, vēl pirms tam - 13 gadus par agronomi Tukuma dārzniecībā. Pamudinājums savam biznesam man bija mani dvīņi," atceras Vineta. Par to, ka tas būs tieši puķu veikals, šaubu nebija, jo puķes jau vairākus gadus bija Vinetas sirdslieta. Tad vajadzējis atrast veikalam piemērotu vietu. Tukumā netālu no savām mājām to atvērt nebija jēgas, jo šī niša pilsētā jau pirms septiņiem gadiem bija pārpildīta un vēl vienam puķu veikalam tur būtu grūti iespiesties. Arī ideju par veikalu Smārdē Vineta ātri atmeta, jo tur dzīvo vienkārši lauku cilvēki, kuriem gandrīz pie katras mājas ir savs puķu dārziņš - kādēļ gan lai viņi nāktu un pirktu puķes veikalā?

"Jūrmalu kā veikala atrašanās vietu man ieteica vīrs. Viņš tolaik strādāja par saldētu produktu piegādātāju un bieži brauca cauri šai kūrortpilsētai. Izpētījām - Jūrmalā kārtīgu puķu veikalu tiešām nebija, tādēļ ideja nostiprinājās. Nu vajadzēja izraudzīties veikaliņam piemērotu vietu. Kāds vīra darba kolēģis bija dzirdējis, ka šī ēka, kurā pašlaik atrodamies, ir brīva - varbūt tajā varētu atvērt ziedu salonu. Pirmais iespaids par potenciālo veikala vietu bija diezgan drūms. Tobrīd bija agrs pavasaris, un tādā laikā jau vienmēr Jūrmala izskatās zaudējusi savu vasaras krāšņumu. Māja nebija krāsota, turklāt atradās sētā. Visi man teica: "Dullā, ko tu dari! Diez vai šī vieta tev nesīs veiksmi!" Bet tieši tā notika. Vineta paņēma bankā kredītu, kopā ar vīru un dēlu ēkā veica nepieciešamo remontu. Pati pasūtīja vajadzīgās mēbeles un pirmās puķes.

 

Pat draudzenes neticēja

"Visgrūtākais bija izburties cauri visiem nepieciešamajiem dokumentiem un tos sakārtot, lai likumīgi varu sākt savu uzņēmējdarbību. Citi varbūt būtu algojuši atsevišķu darbinieku, kas ar to nodarbojas, bet man tādas naudas nebija. Ar visu vajadzēja tikt galā pašai. Gāju uz Uzņēmumu reģistru, skaidroju, kādi dokumenti ir nepieciešami, un tos arī pati sakārtoju. Protams, sākumā bija ļoti bail, vai viena ar visu tikšu galā. Turklāt mani paziņas to vien darīja kā skandināja, ka ar puķēm tirgoties ir grūti. Man par pārsteigumu, pat draudzenes mani īsti neatbalstīja, jo neticēja, ka iecere varētu izdoties. Bet izdevās! Esmu sapratusi, ka galvenais, lai sāktu biznesu ar puķēm, ir vajadzīgā iepriekšējā pieredze un zināšanas par puķēm. Ja tā nav, tad bizness tik ātri, cik sācies, var arī beigties.

Sākumā visu iekārtoju un visu darbu veicu viena pati. Drukāju reklāmas par jauno ziedu salonu un līmēju pie afišu stabiem, nesu veikala reklāmas uz dažādiem uzņēmumiem. Bet tas, šķiet, neko nedeva. Pirmie trīs gadi bija ļoti klusi un nabadzīgi. Pārliecinājos, ka vislabākā reklāma ir tā, ko cilvēki viens otram izstāsta par nesen atklāto veikaliņu. Pārsteidzoši, bet vēl tagad, pēc septiņu gadu darbošanās, ir cilvēki, kas ienāk veikalā un atzīstas, ka nemaz nav zinājuši, ka Jūrmalā ir tik jauks ziedu veikaliņš. Tagad pie mums brauc no visas Jūrmalas. Tas ir patīkami! Bet mēs visu laiku strādājam, lai veikala pircēji būtu apmierināti. Cenšos nodrošināt iespējami lielu puķu daudzveidību un to, lai manā veikalā varētu nopirkt arī ziedus, kas izaudzēti pašu dārzā. Tāpēc pati mājās audzēju puķes, citreiz iepērku tās no vietējiem puķu audzētājiem. Esmu pamanījusi, ka daudzus pircējus piesaista veikalā nopērkamie puķu pušķi."

Vineta stāsta, ka šobrīd lielākā biznesa problēma ir vietējo puķu audzētāju skaita samazināšanās. Pēdējā laikā vien savu darbību beigušas vairākas pašmāju dārzniecības, ar kurām viņa sadarbojusies. Bet pircējiem Latvijā audzēti ziedi tīk daudz labāk, tāpēc dienā, kad ciemojamies Jūrmalā, Vineta ir priecīga par draudzenes iedoto kāda puķkopja telefona numuru. Varbūt izveidosies sadarbība, un arī turpmāk viņa varēs veikalu nodrošināt ar bagātīgu Latvijā audzēto puķu klāstu.

 

Kritiskie pirmie trīs gadi

Nu jau pēc pieredzes Vineta zina stāstīt, ka visklusākais puķu pārdošanas laiks ir tieši oktobris. Sākumā, kad veikals tikko sāka darbību, viņai šķitis, ka varbūt dara kaut ko nepareizi, ka pēkšņi tā krities apgrozījums. "Bet tagad, kad mūsu klientu loks kļuvis lielāks, sūdzēties vairs nevaram. Pielāgojamies sezonas pieprasījumam. Piemēram, rudenī cilvēki pārstāda istabas augus, tāpēc veikala piedāvājumā ir dažādi puķu podiņi. Cik varējām, esam arī paplašinājušies. Sākumā veikalu glauni nosaucu par ziedu salonu, kas nu man reizēm liekas tā diezgan auksti nosaukts. Tagad, ja varētu pārdēvēt veikalu, to nosauktu par puķu bodi, jo pie mums ir tāds mīļš veikaliņš. Protams, pasūtījuma līmeni cenšamies noturēt kā salonā, bet preču daudzveidība salona nosaukumam gan neatbilst. Pie mums var nopirkt gan puķes, gan dārza darbarīkus, gan puķu mēslojumu, zemi," skaidro Vineta. Viņa atzīst, ka floristikā ļoti grūti atrast piemērotus darbiniekus. Ir svarīgi, lai viņi ne tikai prastu veidot skaistus ziedu pušķus, bet spētu jau pašā sākumā noteikt, kad puķes kļūst vecas, lai nejauši tādas nepārdotu klientiem. Vineta savus darbiniekus atradusi Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Meitenes vispirms nākušas uz veikalu praksē, pēc tam viņām te ļoti iepaticies strādāt, tādēļ darbu nav pametušas joprojām. Kaut arī tagad Vinetai ir trīs palīdzes, viņa darbu novārtā nespēj atstāt: "Lai veiktos, nedrīkst atslābt! Citi atver daudz veikalu, paplašina savu darbību. Man tā negribas. Man pietiek ar vienu veikalu, bet gribu visu laiku pati sekot līdzi veikala dzīvei. Gribas visu laiku būt procesā!"

Vineta uzskata, ka puķu bizness Latvijā nav nekāds vieglais, kā varbūt kādam no malas izskatās. Protams, var šķist - kas tad tur ar ziediem ko nestrādāt - ļoti skaisti! Taisnība, tas ir skaists bizness. Bet, pirmkārt, tas ir arī netīrs darbs - rokas visu laiku ir novārtītas. Otrkārt, ir jābūt pamatīgām zināšanām par puķēm. Vissvarīgākais ir laikus pamanīt brīdi, kad ziedi paliek veci un tie ir jāizmet. Jo vieglākais veids, kā aizbiedēt klientu, - ļaut, lai veikalā pārdod vecus ziedus. Līdzīgi kā citās jomās, arī ziedu biznesā pašlaik jūtama augstā inflācija un draudīgā ekonomiskā situācija, kurā cilvēki, lai ietaupītu, kaut ko ziedo. Apgrozījums ir nedaudz mazinājies, bet Vineta ir pārliecināta, ka jaunas vēsmas veikala sortimentā neļaus iestāties krīzei, bet tas varēs veiksmīgi un pakāpeniski darboties uz priekšu.

 

Ticēt savam sapnim

Līdz ar veikala atvēršanu Vinetas ikdiena daudz nav mainījusies. Kā pirms tam viņa vēlu brauca mājās no darba, tā tas notiek arī tagad. "Citreiz manas meitenes par mani satraucas un saka - mamma, tu taču vispār neatpūties! Nāc ar mums paskatīties multenes!" stāsta Vineta. Viņa piekrīt: tagad, kad pašai ir savs uzņēmums, nav laika apstāties un neko nedarīt. Visu laiku uzrodas jauni darbi, kurus nepieciešams paveikt. Ja gribas atpūsties, Vineta kopā ar ģimeni dodas prom no Latvijas - tikai tā iespējams uz dažām dienām aizmukt no darba. Pretējā gadījumā pat tad, ja ir atvaļinājums, viņa uz dažām stundām aizbrauc līdz veikalam. Tikai tāpat - apskatīties, kā meitenēm sokas ar darbiem.

Pirms atbildēt uz jautājumu, kas ir vissvarīgākais, lai varētu veiksmīgi vadīt savu uzņēmumu, Vineta brīdi apdomājas un secina: "Ir vajadzīgas tādas īpašības, kuras man patiesībā nemaz nepiemīt. Piemēram, jābūt stingrai vadītājai, kāda es neesmu. Man ir ļoti grūti kādam aizrādīt. Brīžam pati darbinieka vietā izlaboju kļūdu, kaut zinu, ka tā nav pareizi. Atzīstu, tas ir mans lielākais mīnuss. Otra nepieciešama īpašība vadītājam ir uzņēmība. Skaidri ir jāzina mērķis, uz ko virzīties. Ko tik nevar dabūt gatavu, ja ļoti vēlas to sasniegt! Paskat, man ir pašai savs veikals!"

 

 IK "NORAGA"
Darbības veids: ziedu salons
Atrašanās vieta: Jūrmala
Dibināts: 2001. gada 31. martā
Dibinātāja: Vineta Firleja
Veiksmes formula: "Visu apstākļu sakritība – iemantot plašu pircēju loku, labus darbiniekus un būt simtprocentīgi pārliecinātai, ka veikalā vienmēr pārdod svaigus ziedus."
 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas