Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
      Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.47 (154) 2008. gada 19. novembris
            

  Inovācijas lietas | Izgudrojums pašmāju un ārzemju tirgum

Radīt no jauna, jo ražot var daudzi
Klinta Ločmele, "KV"


Uzņēmums SIA "Autonams", kas pazīstams kā auto aizsardzības sistēmu ražotājs un uzstādītājs, paplašinājis darbību, uzsākot pašu izgudrotu un ražotu "SKYBRAKE" autoparku vadības sistēmu pārdošanu. Šis produkts var būt noderīgs dažādu nozaru uzņēmumiem, kuri vēlas iegūt objektīvu informāciju, kā tiek ekspluatēti uzņēmuma auto – to noslogojums, nobraukto kilometru skaits, patērētās degvielas daudzums attiecīgā ceļa posmā, auto atrašanās vieta, braukšanas virziens un citi dati.Septiņu konstruktoru darbs

Vai uzņēmuma auto jau ir izbraucis no objekta, bijis pie klienta vai varbūt ir novirzījies no paredzētā maršruta? Cik stundas ir strādājis šoferis, un cik liels ir automašīnas nobraukums? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem uzņēmējs var gūt atbildes, izmantojot jaunās autoparku vadības sistēmas. Šīs sistēmas sastāv no divām daļām - iekārtas, kas atrodas automašīnā un krāj datus par to, un datu apstrādes servera, kas datus savāc, apstrādā un lietotājam piedāvā aplūkot datu bāzes veidā.

"SKYBRAKE" autoparku vadības sistēmas būtiskākā priekšrocība ir uzņēmuma "Autonams" radīta bezvadu datu pārraides tehnoloģija, kas nodrošina ierīces kompaktus izmērus un ērtu uzstādīšanu - nenotiek iejaukšanās esošajā automašīnas elektronikā, priekšrocības min "Autonama" pārdošanas un attīstības direktors, valdes loceklis Edvīns Panders.

Izskata ziņā šīs iekārtas atgādina miniatūru mobilā telefona lādētāju. "Jaunais produkts ir orientēts uz uzņēmumu autoparkiem, ļaujot efektīvi kontrolēt un sekot līdzi transportlīdzekļu ekspluatācijai un izmaksām. Arī līdz šim "Autonams" ir uzstādījis autoparka vadības sistēmas, bet tās nebija pašu izgudrotas un ražotas, tādēļ ne vienmēr atbilda "Autonams" klientu prasībām un vajadzībām," saka E.Panders. Viņš lepojas, ka jaunās "SKYBRAKE" autoparku vadības sistēmas ir izgudrotas un ražotas tepat, Latvijā.

Septiņu konstruktoru komanda pie jaunā produkta izstrādes strādāja vairāk nekā gadu. Latvijas konstruktori ir radījuši gan produktu, gan tā ražošanas tehnoloģiju, savukārt ražošanas procesu veic kāds uzticams elektronikas uzņēmums, stāsta "Autonama" Konstruktoru biroja vadītājs Valdis Lancmanis.

Diemžēl uzņēmumam ir nācies saskarties ar pakaļdarinājumiem, bet V.Lancmanis uz to raugās ar humoru, sakot, ka būtībā tas tikai parāda: nevis "Autonams" mēģina kādu atdarināt, bet tieši otrādi - tas ir paraugs citiem konkurentiem pasaules tirgū.

Autoparku vadības sistēmas klienti var gan nopirkt, gan iznomāt. Bet vai darbinieki, kuru vadītajos auto ir piestiprinātas šādas ierīces, neuzskata to par kontroli, kas rada pastiprinātu spriedzi? E.Panders skaidro, ka šī produkta pamata ideja nav pārspīlēta darbinieku pieskatīšana, bet gan resursu taupīšana. Piemēram, katrs šoferis pats var ar roku rakstīt atskaites par nobraukto maršrutu, bet ar šīm vadības sistēmām visu autoparku uzņēmumā var pārvaldīt arī viens darbinieks.

 

Attīstās, pateicoties eksportam

Autoparku vadības sistēmas izstrādē "Autonams" investējis 341 tūkstoti eiro. "Produkts ir eksportspējīgs," par sasniegto rezultātu saka E.Panders. Šogad uzsākta arī imobilaizera "SKYBRAKE DD2+" jaunās paaudzes ražošana. Uz Krieviju, Baltkrieviju, Ukrainu, Lietuvu, Igauniju un no šā gada arī uz Franciju, Spāniju, Lielbritāniju un Poliju tiek eksportēti 90% produkcijas. Atlikušie 10% tiek uzstādīti automašīnām Latvijā.

Raugoties uz pozitīvajiem rādītājiem imobilaizera eksportēšanā, uzņēmums ir pārliecināts arī par "SKYBRAKE" autoparku vadības sistēmu pieprasījumu aiz Latvijas robežām. Tās eksportēt sāks no nākamā gada sākuma.

Lai veicinātu eksportu, "Autonams" ar LIAA un Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu šogad piedalījies četrās lielās starptautiskās izstādēs, tostarp ASV un Horvātijā.

E.Panders savulaik uzņēmuma pieņemtos lēmumus un izvēlēto stratēģiju vērtē kā pareizu: "Mūsu uzņēmumā galvenokārt tiek domāts par jaunu produktu izstrādi, lai varētu tos eksportēt. Kamēr jūtams kritums saistībā ar pretzagšanas sistēmu uzstādīšanu tepat, Latvijā, lielākie resursi tiek ieguldīti eksporta tirgu paplašināšanā. Mēs varam turpināt attīstīties, pateicoties eksportam."

 

 Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Zināšanu un informācijas sistēmas departamenta "Zinis" direktors MĀRIS ĒLERTS:

"Uzņēmums ir izmantojis LIAA un Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu, lai varētu piedalīties starptautiskajās izstādēs un satiktu potenciālos produkta pircējus.
Inovācija un zināšanu ekonomika ir Latvijas nākotnes attīstības ceļš. Svarīgi, izmantojot zināšanas, radīt ko jaunu, nevis tikai ražot, jo vienmēr pasaulē būs kāds, kas varēs saražot lētāk.
Taču jāteic, ka "Autonams" nav vienīgais veiksmes stāsts. Patlaban norisinās konkurss "Eksporta un inovācijas balva 2008". Ir jau noskaidroti seši finālisti, no kuru vidus 20.novembrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā tiks nosaukti uzvarētāji. Šie uzņēmumi ir "Autonams", "Real Sound Lab", kas piedāvā jaunas audiosignāla korekcijas tehnoloģijas, "JZ Microphones", kuru izstrādātos mikrofonus izmanto pat pasaules mēroga mūziķi, transformatoru apakšstaciju ražotājs "Jauda", "Dīlers", kas nodarbojas ar bīstamo elektroiekārtu un sadzīves tehnikas pārstrādi, un "VLT", kas no makulatūras ražo ekoloģiskās olu ieliekamās kastītes.
Raksturojot eksporta tendences kopumā, jāteic, ka pēdējos divos gados ir mainījušās nozares – eksporta līderes. Iepriekš galvenās eksporta preces bija koks un kokmateriāli, tagad tie ir metāla izstrādājumi un mašīnbūve. Jācer, ka pēc gadiem to apsteigs elektronika un inovācijas."

 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas