Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
      Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.48 (155) 2008. gada 26. novembris
            

  Aktuāli | Par eksportu un inovāciju gādājot

Latvijas uzņēmējs pāri robežām
Mudīte Luksa, "KV"


Foto: Māris Kaparkalējs "LV"

Pagājušajā ceturtdienā svinīgā ceremonijā tika apbalvoti Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotā konkursa "Eksporta un inovācijas balva 2008" laureāti.Šogad balvas ietvars paplašināts, tajā iekļaujot arī veiksmīgākos inovatīvos uzņēmumus, kuri strauji iekaro vietu pasaules tirgos.

Līdzās jau tradicionāli spēcīgiem eksportētājiem, kuri balsta valsts ekonomiku, kā a/s "Grindeks", "Liepājas metalurgs", un ir iekļauti lielo ražotāju grupā, Latvijas vārdu pasaulē spodrina arī tādi uzņēmumi, kuros strādā līdz desmit darbinieku, bet kuri apgroza miljonus un dod nozīmīgu artavu valsts iekšzemes kopproduktā. Konkursa patrons ir Valsts prezidents Valdis Zatlers. Balvas pasniegšanas ceremonijā viņš norādīja: Latvijas pamata vērtībām - zemei, jūrai, mežiem - ir robežas, bet cilvēka zināšanas un intelekts ir neizsmeļamas bagātības, un tieši tās var nodrošināt mūsu valsts labklājību.

To apstiprināja arī apbalvoto uzņēmumu vadītāju "Komersanta Vēstnesim" sacītais. Neviens no viņiem negaužas par ekonomisko krīzi un neparedz savam biznesam bēdīgu galu. Jo viņi darbību ir plānojuši ilgtermiņā, laikus analizējuši norises pasaules ekonomikā, paredzot varbūtējo lejupkritienu, iedarbinot iespējamās taupības un darba ražīguma celšanas rezerves, un - beigu beigās - šo uzņēmumu produkcija ir ieguvusi savu īpašu vietu pasaules tirgū un šaurākā vai plašākā mērogā arī globālās krīzes laikā tā būs nepieciešama.

Aivars Lokmanis, SIA "SWH SETS" ģenerāldirektors: "Mēs esam ļoti plaša profila informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēji. Bet konkursa komisiju visvairāk ieinteresēja programmatūra, kuru mūsu programmētāji, konsultanti un inženieri ievieš telekomunikāciju kompānijās visā pasaulē. Nav manāms, ka ekonomiskās krīzes dēļ cilvēki mazāk izmantotu telefonus, un tāpēc domāju, ka mums bankrots nedraud. Manuprāt, investīcijas IT ir izdevīgs finanšu ieguldījumu veids. Tautastērpā esmu tādēļ, ka vēlējos uzsvērt - tradicionālas vērtības un eksports ir ļoti labi apvienojamas. Šādi jau daudzus gadus esmu pārstāvējis Latviju arī dažādos svinīgos pasākumos ārzemēs."

Iļja Segals, a/s "Liepājas metalurgs" valdes loceklis: "Par spīti krīzei rūpnīca strādā ar pilnu jaudu. Metalurģijas industrijai šis ir smags laiks, taču pēc katra krituma ir pacēlums, un pašlaik ļoti aktīvi esam pievērsušies ražotnes rekonstrukcijai, jo uzskatām: ir jāizmanto brīdis, kad izejvielas, materiāli un pakalpojumi ir lētāki nekā iepriekš. Neesmu pareģis, taču domāju, ka mūsu sektorā, metalurģijas izstrādājumu globālajā tirgū, stabilizēšanos varam sākt gaidīt jau nākamā gada pavasarī."

Juris Zariņš, SIA "JZ Microphones" direktors: "Krīze skar visus - vairāk vai mazāk. Vienkārši mēs esam tai jau sagatavojušies: sekojot līdzi reālajai politiskajai situācijai, tam, kas notiek tirgū. Kad nenormāli sāka augt benzīna cena, sapratām, ka agrāk vai vēlāk būs kritiens Eiropas mērogā, un sākām atlikt naudiņu nebaltai dienai. Mums ir iekrātas rezerves, ar kurām, cerams, pārcietīsim kritiskās dienas. Šis brīdis ir izdevīgs uzņēmuma paplašināšanai - esam lēti iegādājušies pāris firmu, kas nonākušas maksātnespējas situācijā, nostādīsim tās uz ķepām un kopā pasaulē būsim vēl stiprāki."

Ir prieks un gandarījums, ka balvu par inovatīvāko produktu saņēmuši uzņēmumi, kuru attīstības gaitai aizvadīto gadu laikā sekojis arī "Komersanta Vēstnesis". Tas taču ir tik vērienīgi un cerīgi, ka, piemēram, "Real Sound Lab" vadītāji vienīgie no jaunajām Eiropas Savienības valstīm ir uzaicināti prestižā biznesa forumā Silīcija ielejā tikties ar iespējamiem klientiem un investoriem.

Taču priekam jāpievieno apbrīns par to, ar kādu sīkstumu un neatlaidību šie vadītāji ir sava uzņēmuma inovatīvo ideju situši cauri inertuma un atbalsta trūkuma mūrim, līdz faktiski paši saviem spēkiem ieguvuši atzīšanu pasaulē.

Pirms pāris gadiem "Real Sound Lab" bija jāapstaigā septiņas bankas, lai iegūtu kredītu paraugmodeļa ražošanas sākšanai, un arī tas nebūtu izdevies bez atsau­cīga biznesa eņģeļa klātbūtnes. Tagad bankas uz saviem kredītiem uzlikušas dzelzs cimdu un ir jādomā, cik daudz neierobežotā intelekta asnu tas var noslāpēt. Sevišķi apstākļos, kad valstī būtībā nav tā dēvēto sēklas fondu, kas palīdzētu jaunajiem dzinumiem ieraudzīt gaismu.

 

 LAUREĀTI

• "Eksporta čempions"  –
a/s "Liepājas metalurgs"

•  "Eksportspējīgākais komersants" (lielo un vidējo komercsabiedrību grupā): 

1.vieta – a/s "Grindeks"

2.vieta – a/s "Rīgas Piena kombināts"

3.vieta – a/s "Valmieras stikla šķiedra"

Atzinība – a/s "Preiļu siers", SIA "KMM Metāls", SIA "EMR"

•  "Eksportspējīgākais komersants" (mazo komercsabiedrību grupā):

1.vieta – SIA "Nexum Insurance Technologies"

2.vieta – SIA "Varis Toys"

3.vieta – SIA "SWH SETS"

Atzinība – SIA "Cad Cam Systems"

Atzinība – SIA "Ripo Fabrika", SIA "Baldones Veselības fonds-FG", SIA "WMT Baltic"

•  "Inovatīvākais produkts":

1.vieta – SIA "Real Sound Lab" (akustiskās jaudas ekvalaizers)

2.vieta – a/s "Jauda" (transformatora apakšstacija KTab-6523)

3.vieta – SIA "JZ Microphones" (studijas mikrofons "Black Hole")

Atzinība – SIA "Autonams", ("Skybrake" auto aizsardzības sistēmas), SIA "Dīlers" (bīstamo atkritumu utilizācija), SIA "V.L.T." (olu transportēšanas kastīte "TOP 10")

 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas