Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
      Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.48 (155) 2008. gada 26. novembris
            

  Praktiski padomi | Tehnoloģijas uzņēmuma saziņā ar VID

Elektroniskā deklarēšanas sistēma ietaupa grāmatveža dārgo laiku
IEVA MADŽIŅA, SIA "OM Konsultācijas"


Foto: Māris Kaparkalējs "LV"

Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS) ir Elektroniskās pārvaldes attīstības programmas 2005.–2009.gadam ietvaros Valsts ieņēmumu dienesta (VID) realizētais e- pakalpojums, kurš nodokļu maksātājiem, izmantojot elektronisko parakstu, nodrošina iespēju attālināti caur internetu elektroniski iesniegt VID deklarācijas, pārskatus un nodokļu aprēķinus, – tā EDS raksturota Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas  balvas "Platīna pele" 2007.gada konkursā, kurā VID projekts saņēma atzinību kategorijā "ePārvalde un pakalpojumi".Pirmais iespaids, apsverot šī pakalpojuma izmantošanu: tas būs sarežģīti, iespējams, aizņems daudz laika, lai to apgūtu, bet laiks ir tas, kas grāmatvedim atskaišu nodošanas termiņos ir sevišķi dārgs. Taču pašlaik, strādājot ar Elektroniskās deklarēšanas sistēmu jau vairāk nekā gadu, tās apgūšanu neatminos kā zobu sāpes un droši varu teikt - grūti nebija.

Protams, kā allaž, apgūstot kādu jaunu sistēmu, dažas neskaidrības sākotnēji bija. Šajā gadījumā tās bija saistītas ar sistēmas pirmreizējo apgūšanu, paroļu aktivizēšanu un elektroniskā paraksta saņemšanu, kā arī pirmo atskaišu sagatavošanu, kad tās bija jāaizpilda un jāmāk elektroniski iesniegt, izmantojot elektronisko parakstu. Tomēr vairāk par vienu pēcpusdienu EDS izpētīšana un visu tiesību aktivizēšana neaizņēma. Varbūt pateicoties tam, ka datora lietošana man ir ikdiena un grāmatvedība tiek kārtota datorizēti jau daudzus gadus. Iespējams, tas citādi būtu cilvēkam, kas ar datoru ir uz "jūs". Kaut mūsdienās grūti iedomāties uzņēmuma darbību bez datoru lietošanas. Tas ļauj ikdienas darbus veikt maksimāli efektīvi, taupa laiku un novērš kļūdas, kuras viegli pieļaut, strādājot bez datora. Tādēļ, ja dators vēl ir tumša bilde, vienīgais, ko varu ieteikt, apgūt to ar speciālista palīdzību un pārliecināties, ka tas nav nekas ārkārtējs, no kā jābaidās, bet gan ļoti noderīgs palīgs kā darbā, tā arī ikdienā. Katrs varēs pārliecināties, ka datora lietošanas prasmju apgūšana milzums daudz laika neatņems, turklāt tas nebūs lieki iztērēts, jo ļaus taupīt laiku nākotnē.

Tā kā laiks, kad grāmatnīcās iegādājos atskaišu veidlapas, pieder pagātnei, negribas pat rēķināt, cik daudz prasīja šis process - grāmatnīcas apmeklējums, atskaites veidlapas atrašana, tās aizpildīšana ar roku un nogādāšana Valsts ieņēmumu dienestā. Tad, iespējams, vēl atskaites precizēšana, kas praktiski ietver to pašu iepriekš izieto procedūru. Tāpat arī atskaišu, kas sagatavotas un izdrukātas no grāmatvedības programmas, nodošana aizņēma vairāk laika, kā to gribētos tērēt pašreiz, kad pie EDS jau pierasts. Vēl jāpiemin, ka EDS nav tikai uzņēmumu grāmatvežu privilēģija. Šo sistēmu var izmantot visi nodokļu maksātāji - gan juridiskas personas (lieli, vidēji lieli un mazi uzņēmumi, valsts un pašvaldību iestādes), gan fiziskas personas (saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti, valsts amatpersonas), kā arī vienkārši fiziskas personas, kas vēlas elektroniskā veidā iesniegt, piemēram, gada ienākumu deklarāciju.

Vēl būtiski: uzņēmuma grāmatvedības kārtošanai nepieciešama licencēta grāmatvedības programma, bet ar EDS ir citādi. Lai strādātu ar šo sistēmu, lietotājam savā datorā nav nepieciešams uzstādīt lietojumprogrammatūru, jo piekļuve un darbs EDS notiek, izmantojot interneta pārlūkprogrammu (https://www.vid.gov.lv).

 

Ar ko sākt?

Jāsāk ar līguma noslēgšanu ar VID teritoriālo iestādi pēc uzņēmuma juridiskās adreses vai pēc deklarētās dzīvesvietas adreses fiziskai personai. Līgumam ir standarta forma, kurā jānorāda tikai nodokļu maksātāja reģistrācijas Nr., adrese, elektroniskā pasta adrese un tālrunis. Jāaizpilda iesniegums, kurā jānorāda EDS nodokļu maksātāju pārstāvošā fiziskā persona. Jāpiebilst, ka viens lietotājs var pārstāvēt neierobežotu skaitu nodokļu maksātāju. Šādi aizpildītu līgumu un iesniegumu jāiesniedz VID, un pēc līguma parakstīšanas vienu eksemplāru nodokļu maksātājs saņem atpakaļ pa pastu. Saskaņā ar līgumu piecu darba dienu laikā no nodokļu maksātāja parakstītā līguma un iesnieguma iesniegšanas VID katram šajā iesniegumā norādītajam lietotājam uz lietotāja elektroniskā pasta adresi tiek nosūtīts EDS izmantošanai nepieciešamais attiecīgā lietotāja identifikators un parole. No pieredzes varu teikt, ka šis process parasti aizņem 3 līdz 5 darba dienas, dažreiz pat mazāk.

Kā EDS lietotāja varu teikt, ka sistēmas ieviešana atvieglojusi sadarbību ar VID un būtiski samazinājusi nepieciešamību apmeklēt VID teritoriālās iestādes. EDS ir ērts veids, kā ar interneta palīdzību iesniegt deklarācijas, pārskatus un nodokļu aprēķinus, neizejot no sava darba kabineta, tā ietaupot gan laiku, gan arī līdzekļus, jo reģistrēšanās un EDS lietošana ir par brīvu. Pārskatus iesniedzot elektroniski, rakstiski tie vairs nav jāiesniedz.

Vēl jāpiebilst, ka VID ir nācis pretim nodokļu maksātājiem, kas lieto EDS, paziņojot: līdz 2011.gada 1.janvārim elektroniski iesniegta deklarācija tiks uzskatīta par iesniegtu termiņā, ja VID teritoriālā iestāde to saņēmusi piecu dienu laikā pēc normatīvajos aktos noteiktā termiņa. Ja kāda situācija ir bijusi neskaidra, man ir nācies sazināties ar EDS konsultantiem VID teritoriālajās iestādēs. Līdz šim sniegtais atbalsts bijis savlaicīgs un konsultantu attieksme pretimnākoša.

 

 Jautājums

"Komersanta Vēstnesim" raksta lasītājs G.Kalniņš:

"Šoruden Finanšu ministrijas un VID rīkotajā forumā kā problēma tika minēts fakts, ka joprojām maz uzņēmēju lieto Elektronisko deklarēšanas sistēmu. Sava uzņēmuma grāmatvedību kārtoju pats. EDS liekas pārāk sarežģīta. Vai Jums ir iespēja uzzināt kāda EDS lietotāja viedokli par šo pakalpojumu?"

 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas