Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
      Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.49 (156) 2008. gada 3. decembris
            

  Biznesa vide | Pie kuriem darba devējiem strādātu labprāt

Darba vietas pievilcība ir stabilitāte
Klinta Ločmele, "KV"Šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu darba tirgū populārākas ir kļuvušas valsts iestādes – secināts personāla atlases uzņēmuma "WorkingDay Latvia" pētījumā par darba devēju tēlu darba tirgū "Iekārotākais darba devējs 2008". Visticamāk, tas ir saistīts ar pašreizējiem ekonomiskajiem apstākļiem, kad būtisks darbinieku motivējošais faktors ir darbavietas piedāvātā stabilitāte."WorkingDay Latvia" šādu pētījumu veica otro gadu. Interneta vidē tas tika sākts 2008.gada 24.oktobrī un ilga četras nedēļas. Tajā piedalījās 4938 respondenti no visas Latvijas - cilvēki, kuru CV reģistrēts personāla atlases uzņēmuma datubāzē un kuri ik nedēļu saņem uzņēmuma sūtītos darba piedāvājumus uz savu e-pastu.

Anketa, ko respondentiem piedāvāja aizpildīt elektroniski, ietvēra vairākus jautājumus. Piemēram, kuri no motivējošiem faktoriem ir noteicošie, izvēloties darba devēju? No piedāvātajiem kritērijiem pētījuma dalībnieki izraudzījās piecus un tos sarindoja prioritārā secībā, piemēram, konkurētspējīgs atalgojums, uzņēmuma stabilitāte, karjera un pilnveides iespējas, sociālās garantijas, darbinieku atsauksmes, uzņēmuma atpazīstamība.

Potenciālajiem darba ņēmējiem vajadzēja izvēlēties piecus no piedāvātajiem aptuveni 1000 uzņēmumiem vai pievienot savus variantus, tos secīgi sarindojot un piešķirot punktus pēc principa - uzņēmums, kas ir visiekārotākā darbavieta, saņēma piecus punktus, bet piektais iekārotākais - vienu.

 

Mazāk pelnošie novērtē stabilitāti

Šogad pētījumā tika ieviests jauns motivējošais kritērijs - konkurētspējīgs atalgojums. Pētījuma rezultāti iezīmē tendenci: lai gan atalgojumu kā visvairāk motivējošo kritēriju minējuši 89% respondentu, tomēr prioritāšu secībā augstāka vieta ir uzņēmuma stabilitātei - 4,0 (atalgojumam - 3,3). Tas nozīmē, ka atalgojumu kā motivējošo faktoru izvēlējušies visvairāk respondentu, toties uzņēmuma stabilitāti viņi ievietojuši augstākā pozīcijā - skaidro "WorkingDay Latvia" mārketinga direktors Māris Silinieks.

Skatot respondentu atbildes atsevišķi divās grupās (ar augstāko vai nepabeigtu augstāko izglītību un ar pamatizglītību, vidējo un arodizglītību), pētījuma dati liecina: cilvēkiem ar augstāko izglītību pirmais motivējošais faktors ir konkurētspējīgs atalgojums, respondentiem ar zemāku izglītības līmeni prioritārs kritērijs ir uzņēmuma stabilitāte. "Tas liecina, ka cilvēki ar šādu izglītību visvairāk baidās pazaudēt darbu, jo, samazinot štata vietas, uzņēmums vispirms atbrīvo darbiniekus ar zemāku izglītību. Līdz ar to mazāk izglītotie respondenti visvairāk novērtē uzņēmuma stabilitāti," pētījuma rezultātus komentē M.Silinieks. Šos datus papildina arī attieksme pret atalgojumu. Cilvēkiem ar ļoti augstiem ienākumiem (1501-2000 latu pēc nodokļu nomaksas) vissvarīgākais motivējošais kritērijs ir konkurētspējīgs atalgojums un tikai tad uzņēmuma stabilitāte, turpretī respondenti, kas saņem 151-200 latu mēnesī, visvairāk novērtē darbavietas stabilitāti. Šāda tendence raksturīga arī respondentu vecuma grupai 40-45 gadi. Tas varētu liecināt par to, ka cilvēkiem šajā vecumā darba tirgū rodas grūtības atrast jaunu darbavietu, tāpēc viņi novērtē esošās pastāvību - uzskata M.Silinieks.

 

Darbs bankā - joprojām pievilcīgs

Salīdzinot šā gada iekārotāko darba devēju TOP 20 ar pērnā gada pētījumu, M.Silinieks norāda, ka sarežģītās ekonomiskās situācijas un privātā sektora uzņēmumu bankrotu dēļ darba tirgū ir ievērojami pieaugusi interese par darbu valsts sektorā, jo cilvēkiem tas saistās ar stabilitāti. Neraugoties uz ierēdņu skaita samazināšanu valsts pārvaldē, cilvēki, kas tur nestrādā, labprāt sevi redzētu kā valsts iestādes darbinieku. Par to liecina fakts, ka šogad iekārotāko darba devēju TOP 20 ir vairākas valsts vai daļēji valsts iestādes un uzņēmumi, piemēram, "Latvijas Mobilais telefons", "Latvenergo", "Lattelecom", Rīgas Dome, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Valsts ieņēmumu dienests, Ārlietu un Aizsardzības ministrija un "Latvijas Valsts meži".

"WorkingDay Latvia" pārstāvji domā, ka izmaiņas iekārotāko darba devēju TOP 20 ir ietekmējušas arī uzņēmumu reklāmas aktivitātes. Piemēram, pirms gada "GE Money" ļoti aktīvi reklamējās un iekļuva iekārotāko darba devēju 9.vietā, savukārt šogad - TOP 20 šā uzņēmuma nav. Iespējams, vēl tāpēc, ka tas pētījumā startēja ar diviem uzņēmumiem (arī ar "GE Money bank"), līdz ar to respondentu balsis sadalījās divās daļās.

Pirmie trīs iekārotākie darba devēji ir palikuši nemainīgi kopš pagājušā gada pētījuma. Secīgi - "Swedbank", "Latvijas Mobilais telefons" un "Air Baltic Corporation".

Interesanti, ka pētījuma respondenti joprojām vēlas strādāt banku sektorā. Arī "Parex banka" ir iekļuvusi TOP 10. vietā. Pētījuma veicēji gan piebilst, ka brīdī, kad "Parex bankas" akciju kontrolpaketi pārņēma valstij pilnībā piederošā "Hipotēku banka", 90% pētījuma respondentu jau bija nodevuši savas balsis. M.Silinieks norāda, ka bankas joprojām cilvēkus vilina ar piedāvāto stabilitāti, konkurētspējīgu atalgojumu un izaugsmes iespējām. Turklāt atšķiras bankas klienta un bankas potenciālā darbinieka skatījums: viens uztraucas par saviem noguldījumiem, bet otrs - tieši banku uzskata par ļoti pievilcīgu darba devēju.

"Mēs vēlamies aicināt darba devējus, veicot uzņēmumu restrukturizāciju un samazinot darbinieku skaitu, rūpīgi attiekties pret to, ar kādām domām par uzņēmumu aiziet darbinieki un kādu slavu viņi par to izplata uzņēmumu darba tirgū, jo tas būtiski ietekmē darbavietas tēlu," uz darba attiecību nozīmību norāda M.Silinieks.

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas